...:::Hogwarts Cafe:::...


 
AnasayfaTakvimGaleriSSSAramaÜye ListesiKullanıcı GruplarıKayıt OlGiriş yap

Paylaş | 
 

 Önemli Yerleşim Yerleri

Aşağa gitmek 
YazarMesaj
Yönetici
Hogwarts Baş Müdürü
avatar

Yaş : 26
Mesaj Sayısı : 471
Meslek : Öğrenci
Büyü Gücü : 1799
Sihir Tozu : 301
Kayıt tarihi : 26/07/09

MesajKonu: Önemli Yerleşim Yerleri   Perş. Eyl. 24, 2009 7:04 pm

BARAD-DUR

Barad-dur,yani Karanlık Kule,Karanlıklar Efendisi tarafından Tek Yüzüğün gücü ile inşa edilmiştir. Sauron,Tek Yüzüğü yaratmadan önce Barad-dur'un yapımına başlamıştı fakat temellerini Tek Yüzüğün gücü ile yarattı.
Barad-dur,uzun yıllar boyunca Mordor'un,kötülüğün kalbi,merkezi oldu.Orkların Lugburz adını verdiği Barad-dur,Sauron'un Gil-Galad'a ve Dunedain'e saldırması nedeniyle Mordor'a saldıran Son İttifak güçleri tarafından 7 yıl boyunca kuşatıldı. Bu savaşın sonucunda İsildur'un Tek Yüzüğü alması,Sauron'un ruhunun kaçması ve Mordor ordularının yok edilmesi sonucu yıkıldı fakat temelleri kaldı. Çünkü bu temeller Tek Yüzüğün gücü ile yapılmıştı ve Tek Yüzük yok edilmeden temelleri ayakta kalacaktı.
Uzun yıllar dinlendikten sonra alevlenip bir göz halini alan Sauron'un ruhu,Nazgul'un ele geçirdiği Minas Morgul'a yerleşti ve Mordor'u ordan yönetip Karanlık Kule'nin yapımına tekrar başladı. Barad-dur eskisinden çok daha sağlam ve dehşet verici olarak ortaya çıktığında,Sauron,Karanlık Kule'nin üstündeki taç kısmına yerleşti ve Mordor'u kalbinden yönetmeye başladı.
Mordor ordusu yeniden kuruldu ve onbinlerce ork Karanlık Kule'nin karanlık odalarını doldurdu. Barad-dur'un çevresi,onbinlerce orktan ve uruktan oluşan bir perde ile sarıldı. Fakat Tek Yüzüğün yok edilişi,Barad-dur'un sonunu hazırladı. Barad-dur'un temelleri dahil yıkıldı,harap oldu.

CIRITH UNGOL

Mordor'un batısını koruyan Mountains of Shadow'da bulunan gizli bir geçidin ismidir. Güneşin üçüncü çağının 2000. yılında Witch-King ve ordusu tarafından kullanılan bu geçit Minas Ithil'in düşmesine neden oldu ve kulenin ismi Minas Morgul olarak değiştirildi. Bundan sonra Cirith Ungol uzun yıllar boyunca bir daha kullanılmadı. Çünkü geçitlerin karanlığından büyük örümcek Ungolianth'ın dişi yavrusu Shelob bulunmaktaydı. Sauron Mordor'a tekrar geldiğinde Shelob'a hiç dokunmadı. Çünkü onun bu geçitten Mordor'a girmek isteyenler için iyi bir bekçi olduğunu düşünüyordu. Fakat Yüzük Savaşı'nda Frodo Baggins yanında Samwise Gamgee ve Gollum olduğu halde bu geçite geldi. Frodo Shelob tarafından zehirlendiği sırada yardımcısı Samwise, Frodo'yu Shelob'dan kurtardı ve onu yaraladı. Bu Cirith Ungol ile ilgili anlatılan son hikayedir.

BREE

Güneşin İkinci Çağında Dunland'den gelen İnsanlar tarafından kurulduğu söylenen Bree, Breeland'in başköyü idi; diğer köyler ise Combe, Archet ve Stoddle adını taşıyordu. Shire'ın doğusunda ve bir zamanlar Arnor krallığının merkezini oluşturan topraklarda Büyük Doğu Yolu ile Kuzey Yolunun kavşak noktasında bulunan köyde sayısı yüze yaklaşan Hobbit ve İnsan yaşıyordu. Yüzük Savaşı dönemine gelindiğinde Bree oldukça küçülmüş ve Arnor krallığının güçlü döneminde sahip olduğu önemi fazlasıyla yitirmişti. Fakat, Angmar'ın Witch King'in (Cadı Kral) Arnor'a vermiş olduğu zararın büyüklüğü gözönüne alındığında, Bree'nin tamamen yokolmaması epey şaşırtıcıdır. Yokolmayışının nedenlerinden en önemli iki tanesi kuşkusuz, Kuzey Gezginlerinin sağladığı koruma ile iki ana ticaret yolunun kavşak noktasında bulunmasıdır. Bu yollarda seyahat edenler için Bree'nin ünlü olmasının nedeni, bölgenin en eski hanı ve hem yakın hem uzak bölgelerden gelen haber ve dedikoduların duyulabileceği tek yer olan, Sıçrayan Midilli Hanı idi.

KHAZAD-DÛM

"Cüce Konağı" anlamını taşıyan Khazad-dûm, Cüce (Dwarfs) krallıkları arasında en ünlüsü ve Yedi Cüce Babasından biri olan Ölümsüz Durin'in efsnevi evidir. Güzel Azanulbizar vadisi üzerinde ve Misty Mountains (Sisli Dağlar)'ın doğu yamacında doğal mağaralar bulan Durin, Khazad-dûm'u kazarak inşa etmeye başlamıştır.
Yıldızların Beş Çağı ve Güneşin Üç Çağı boyunca Khazad-dûm Cüceleri zenginlik içinde yaşamışlar ve Misty Mountains'ın batı yamaçlarında bir mağara sistemi kazmışlardır. Beleriand'ın yokedilişinden sonra pek çok Cüce Nogrod ve Belegost'tan kaçarak Khazad-dûm'a sığınmışlardır; böylece önce Khazad-dûm'un nüfusu artmış, madenlerinde nadir bulunn ve sihirli nitelikler taşıyan bir metal olan Mithril'in keşfedilmesinin ardından da zenginliği büyümüştür.
Güneşin İkinci Çağında, Güç Yüzüklerini yapan Eregion'lu Elf demircileri ile uzun süreli bir dostluk sürdürenler de yine bu Cüceler olmuştur. Fakat İkinci Çağda, Sauron'un hüküm sürdüğü Lanetli Yıllarda Cüceler büyük kapılarını dünyaya kapatmışlar ve Sauran ile Elfler ve yine Sauron ile Elfler ve İnsanların Son Birliği arasındaki savaşın ortaya çıkıtığı yıkımlardan kendilerini korumuşlardır. Bu dönemde bu büyük saray, Moria yani "büyük yarık" adını almıştır. Cüceler, Misty Mountains altındaki kazı ve çalışmlarına Üçüncü Çağın 1980 yılına kadar devam etmişlerdir. Bu yıl, Barazinbar Dağı altındaki kazılarında çok derine inen Cüceler, buraya canlı canlı gömülmüş olan bir Balrog'un Khazad-dûm mağaraları içerisinde serbest kalmasına neden olmuşlardır. Balrog'un güç ve öfkesinin büyüklüğü, Cücelerin ölmesine ve krallıklarından kaçmasına neden olmuştur.
Üçüncü Çağın sonunda Yüzük Kardeşliği Moria'ya girdiğinde burası Cüceler tarafında çoktan terkedilmiş karanlık bir yarıktan başka bir şey değildi. Hazineleri Orc çetelerince yağmalanmıştı ve boş koridorlarında serbest kalan Balgor ile Orc ve Troll çeteleri dolaşıyordu. Fakat Balrog'un hükümdarlığı, Mazarbul Salonu, Durin'in Köprüsü ve Sonsuz Merdivenlerde yapılan ikili mücadelelerden sonra Büyücü Gandalf canavarı yenerek onu Zirak-Zigil zirvesindeki Durin'in Kulesinden aşağı attığında sona erdi.

ISENGARD

Güneşin üçüncü Çağı’nda Gondor’lular tarafından yapılmış olan Isengard oldukça stratejik bir konuma sahipti. Misty Mountains’in (Puslu Dağlar) güneyinde, Isen Irmağının kaynağında bulunan halka biçiminde aşılması imkansız dağlarla çevrili doğal bir kale gibiydi. Isengard’ın en önemli yeri tam ortasında bulunan ve zarar verilmesi imkansız bir malzemeden yapılmış siyah kule idi. Bu kulenin ismi Orthanc’dı ve tepesindeki çıkıntılar nedeniyle “Çatallı Kule” manasına geliyordu.
Isengard aynı zamanda, yedi palantir’den birisinin bulunduğu yerdi. Numenor’dan kaçan Elendil’e elfler (Elves) tarafından verilen bu yedi taşa bakan birisi diğer taşın başındaki kişiyi görebilir ve onunla konuşabilirdi.
Isengard Gondor’un gücünü yitirmesine kadar kullanıldı. Fakat Gondor’un güçsüzleşmeye başlaması ile birlikte boşaltıldı ve Dunlendings tarafından ele geçirildi. Fakat Rohan topraklarında Dunlendings’lilerin barınmasını istemiyordu. Uzun süren savaşlar sonucunda Rohirrim, Dunlendings’i hem kendi topraklarından hem de Isengard’dan çıkarttı. Yaklaşık ikiyüz yıl boş kalan Isengard, en sonunda Istari’lerden biri olan Saruman tarafından kullanılmaya başlandı. Saruman bu doğal kalenin önemini anlamış ve Gondor Vekilharç’ından burasının kendisine verilmesini istemişti. Saruman uzun yıllar boyunca Isengard’ı gizli emelleri için kullandı. Onun zamanında Isengard, orkların (Orcs), Uruk-Hai’lerin, kurtların (Wolves) yeri oldu.
Yüzük Savaşı sırasında Saruman emellerini gizlemekten vaz geçti. Önce Istari’lerden biri olan Gandalf’ı Orthanc’a hapsetti. Fakat Gandalf kaçmayı başardı. Kısa bir süre sonra Saruman’ın orduları Isengard’dan çıktı ve Helm’s Deep’de ki Harnburg savaşında Rohirrim ve onlara yardıma gelen Entler (Ents) tarafından yok edildi. Ardından Isengard entler tarafından ele geçirildi, Saruman sürüldü. Yüzük Savaşı’ndan sonra Isengard entlere bırakıldı ve sonraları Watchwood (Gözcü Korusu) olarak anıldı.

MINAS MORGUL

Minas Morgul, Güneşin İkinci Çağı’nda kurulmuş olan “Minas Ithil” in Witch King tarafından alındıktan sonra değiştirilmiş ismidir. Güneşin Üçüncü Çağı’nın 2002. yılında iki sene süren bir kuşatmadan sonra düşen şehir, Sauron düşene kadar Mordor’un kötülüğünü yaymakta kullandığı en önemli karargahlarından biri olmuştur. Bu önemli şehirde ikamet eden Witch King planlarını bu şehirde yapmış ve senelerce bıkmadan Gondor’a saldırmıştır. 2050 yılında Arnor ve Gondor’un Birleşmiş Krallığı’nın son Kralı Eanur’u öldüren Witch King 2475 yılında komuta ettiği Uruk-Hai ordusu ile Osgiliath’ın önemli bir sevkiyat yolu olan taş köprüyü yıkmış ve bundan sonra Gondor’u yavaş yavaş yıpratmaya devam etmiştir. Minas Morgul’un önemi Yüzük Savaşı’nda bir kez daha anlaşılmıştı. Bu savaşta Sauron’un orduları Witch King tarafından bu şehirden yola çıkmış ve Osgiliath istila edilmişti. Pelennor Düzlükleri Savaşı’nda yok olan Witch King arkasından yokedilen Sauron’dan sonra Minas Morgul tekrar Gondor tarafından geri alınmış ve ismi bir kez daha Minas Ithil olmuştu. Fakat yüzyıllarca Witch King korkunç hükümdarlığına ev sahipliği yapmış bu şehirde bir daha yaşayan olmamıştır.

MINAS TIRITH

Güneşin Üçüncü Çağı’nın 2002. yılında Minas Ithil’in Witch King tarafından alınmasının ertesinde isminin Minas Morgul yapılması sonucunda Minas Anor’da isim değiştirmiş ve “Minas Tirith” yani “Tower Of The Guard” olmuştur. Bundan sonraki yüzyıllar boyunca Minas Tirith Mordor’un kara güçlerine cesaretle karşı koymuş ve Orta Dünya’nın geri kalanı için kötülüğü durduran bir set görevi görmüştür. Güneşin Üçüncü Çağı’nda 17.yy’de Gondor’un başkenti düşman tehditi altında olan Osgiliath’dan Minas Tirith’ taşınmıştır. Birleşmiş Krallı’ğın son Kralı Eanur’un ölümünden sonra Gondor Krallığı’na Vekilharçlar hüküm vermiş ve bunlardan Stewrd Ecthelion I şehrin en yüksek yerinde White Tower’ı tekrar inşa etmiş ve Gondor’u başarı ile yönetmişti. Þehir 7 katmandan oluşan devasa bir kale gibiydi. Her katmandan bir üstteki katmana sadece bir kapı ile geçilebiliyordu ve muhtemel bir istilayı önlemek çin bu kapıların hepsi farklı yönlere bakıyordu. Böylece bir helezon şeklinde yükselen şehir’i büyük bir kayalık ikiye bölmekteydi. Her katmanın bu kayaya denk gelen kısmında kayanın içi oyularak tüneller yapılmıştı. Minas Tirith bu hali ile istila edilemez ve yenilemez görünüyordu ve tarihi boyunca hiçbir zaman düşman eline geçmedi. Yüzük Savaşı sırasında Witch King tarafından kuşatılan Minas Tirith’in düşmesini Pelennor Düzlükleri Savaşı’na zamanında yetişen Rohirrim olmuştur. Þehrin cümle kapısında Istari Gandalf ile karşılaşan Witch King içeri girememiş ve Rohirrim’in gelmesi ile savaş alanına dönemk zorunda kalmıştır. Witch King’in ve Sauron’un ölümünden sonra Aragorn tarafından tekrar kurulmuş Birleşmiş Krallığın başkenti olmayı sürdürmüştür.

MIRKWOOD

Anduin nehrinin doğusunda ve Orta-dünya nın kuzeyinde kalan büyük yeşil ormanın adıdır. Mirkwood adı Sauron un bu ormana yerleşip karanlık güçlerini kullanmasından sonra anılır oldu. Bilinir ki Sauron büyük savaştan sonra bu devasa ormanın güney kesimlerindeki Dol Guldur adı verilen kulede bulunmuş ancak daha sonra Mordor'a çekilmiştir.
Elf kralları Celeborn ile Thranduil, Bu ormana dilimize "Yeşil Yapraklar ormanı" olarak çevirdiğimiz Eryn Lasgalen ismini vermiştir.Lakin Mirkwood adı daha sık kullanılır

MORIA

Güneşin İkinci Çağı’nda, elfler (Elves) ve Sauron arasında güç yüzükleri yüzünden çıkan savaş sırasında Durin’in soyunun ikemet etmekte olduğu Kahazad-Dûm’un kapısı dış dünyanın korkunç olaylarına kapanmış ve cüceler (Dwarfs) dış dünya ile ilişkilerini kesmişlerdir. Bu olay sonucunda kendilerine yardıma gelmeyen cücelere kızan elfler Khazad-Dûm’a Moria yani “Karanlık Yarık” adını vermişlerdi.
Moria’da kendilerini dış dünyaya kapamış bulunan cüceler üçüncü çağın ortalarına kadar huzur içinde yaşamışlardı. Fakat üçüncü çağın 1980. yılında mithril bulmak için Barazinbar’ın çok altına indiklerinde, Melkor’un yok edilmesi sırasındaki katliamdan kaçmış bir Balrog’u uyandırmışlardır. İki cüce kralını öldüren balrog, Moria’yı ele geçirmiş ve tüm cüceleri buradan sürmüştür. Bu olaydan sonra Moria; Sauron’un Barad-Dûr’den çıkıp Tek Yüzük’ü kaybettiği Dagorlad muharebesinden bu yana Orta Dünya’nın karanlık yerlerinde saklanan orkların (Orcs) ve mağara trollerinin (Trolls) yaşadığı yer haline gelmiştir.
2989 yılında Balin önderliğindeki cüceler Moria’yı tekrar ele geçirmeye çalışmış, fakat Balrog ve onun güçleri tarafından öldürülmüşlerdi. Moria 3019 yılına kadar Balrog’un hükümdarlığında kaldı. Bu yıl Moria’dan geçmek zorunda kalan yüzük kardeşliğine saldırınca, kardeşliğin önderi olan Maia Gandalf ile karşılaşmak zorunda kaldı. Khazad-Dûm köprüsünde karşılaşan iki büyük güç, köprüden aşağıya düştüler ve döğüşmeye devam ettiler. En sonunda Gandalf kaçan Balrog’u Zirakzigil’in zirvesinden aşağıya attı. Böylece Balrog’un Moria’da ki hükmü sona erdi. Fakat bu günden sonra dahi hiçbir cüce bir daha Moria’ya yerleşmedi.

OSGILIATH

Osgiliath, Gondor'un ilk başkentidir ve Güneşin ikinci Çağı'nın sonlarına doğru kurulmuştur. Osgiliath!a aynı zamanda "Citadel of Star" (Yıldız kalesi) de denirdi. Minas Anor ve Minas Ithil şehirleri arasında Anduin Nehri üzerinde kurulmuştu. Uzun yıllar boyunca Gondor'un başkenti oldu. Fakat sonra mordor'dan çıkan Witch King komutasındaki orduların ısrarlı saldırıları sonucunda yıldan yıla zayıfladı. 1636 yılındaki büyük salgından sonra kraliyet ailesi sonradan Minas Tirith adını alacak Minas Anor'a taşındılar burası yeni başkent oldu. Sonraki yıllar Osgiliath için çok parlak değildir. Her ne kadar artık boşaltılmaya yüz tutmuş da olsa Osgilaith stratejik önemi olan bir şehirdi ve Yüzük Savaşı'na kadar savunulmaya devam etti. Fakat bu en sonunda şehrin düşmesini engelleyemedi. Sauron'un yok edilmesinden sonra Osgiliath tekrar ele geçirildi fakat bundan sonra burada kimse yaşamadı.


_________________


Sayfa başına dön Aşağa gitmek
Kullanıcı profilini gör http://hogwartscafe.roleplaylife.net
 
Önemli Yerleşim Yerleri
Sayfa başına dön 
1 sayfadaki 1 sayfası
 Similar topics
-
» İstanbul'daki Önemli Mekanlar
» Hitskinden tema yerleştirme
» Yardım>Forum Portal Vs Yerleri Ortalamak?
» Satürn, açıları, dogum hartıasında yerleşimi..
» Dünyanın gelmiş geçmiş en iyi yönetmenlerinden.AKİRA KURUSAWA

Bu forumun müsaadesi var:Bu forumdaki mesajlara cevap veremezsiniz
...:::Hogwarts Cafe:::... :: ~¤~ Fantastik Edebiyat ve Bilim Kurgu ~¤~ :: Yüzüklerin Efendisi-
Buraya geçin: