...:::Hogwarts Cafe:::...
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

...:::Hogwarts Cafe:::...

AnasayfaGaleriAramaLatest imagesKayıt OlGiriş yap

Melez Prens Kitap Hataları

5 posters
YazarMesaj
Yönetici
Hogwarts Baş Müdürü
Yönetici

Meslek : Öğrenci
Büyü Gücü : 1799
Sihir Tozu : 301

Melez Prens Kitap Hataları Empty
MesajKonu: Melez Prens Kitap Hataları   Melez Prens Kitap Hataları Icon_minitimeÇarş. Eyl. 23, 2009 4:13 pm

* Dokuzuncu Bölüm: Melez Prens 'te Türkçe yayınevi Yapı Kredi Kültür Sanat Yayıncılığın yaptığı ufak bir hata göze çarpıyor. 177. sayfada "Şimdi, Felix Felicis'in örgütlü yarışmalarda yasaklı bir madde olduğu konusunda sizi uyarlamalıyım..." yazılmış. Elbetteki "uyarmalıyım" olması daha uygun kaçardı.
(gönderen: Baybora)

Bu hata Ekim 2005 tarihli 1. baskı kitapların hepsinde var. Herhalde sonraki basımlarda düzeltilecektir.

* Yirmi İkinci Bölüm: Cenazeden Sonra isimli bölümde Slughorn Harry'ye "Zavallı arkadaşın Rupert'ın başına gelenlerden sonra, her şişeyi bir ev cinine tattırdım." diyor. Oysa ki Slughorn Ron'dan bahsediyordu, filmlerde onu canlandıran Rupert Grint'den değil.
(gönderen: Baybora)

Bu hata İngiltere ve Amerikan basımlarında da var. Türkçe'ye çeviri yapılırken de değiştirilmemiş. Bu konu Rowling'e sorulduğunda bir an afallayıp, "Ron ve Rupert birbirinin yerine kullanılabilen isimler" dediği söyleniyor. Bence bunu Slughorn'un unutkanlığına ve isimleri yanlış söyleyebilmesine bağlasaydı daha mantıklı bir yalan olurdu.
http://hogwartscafe.roleplaylife.net
FoFoTM
Kofti
FoFoTM

Büyü Gücü : 153
Sihir Tozu : 4

MesajKonu: Geri: Melez Prens Kitap Hataları   Melez Prens Kitap Hataları Icon_minitimeÇarş. Eyl. 23, 2009 5:57 pm

İkincisi çok hoşuma gitsede bence yzara da biraz hak verelim. (Her ne kadar ben hak vermesemde xD) Kadın o kdr kitap yazıyor, artık kafası karışmış olmalı. (:
NemesisTr
Kofti
NemesisTr

Büyü Gücü : 143
Sihir Tozu : 10

MesajKonu: Geri: Melez Prens Kitap Hataları   Melez Prens Kitap Hataları Icon_minitimeÇarş. Eyl. 23, 2009 7:02 pm

Ronald ve Rupert.. Benziyorlar sonuçta. Ben de hikaye yazarken çok yaparım böyle hata. Yani bir şeylerle karışır isimler. O yüzden olağan karşıladım bu durumu. =)
Miss W
Muggle
Miss W

Büyü Gücü : 45
Sihir Tozu : 1

MesajKonu: Geri: Melez Prens Kitap Hataları   Melez Prens Kitap Hataları Icon_minitimeÇarş. Eyl. 23, 2009 7:25 pm

NemesisTr demiş ki:
Ronald ve Rupert.. Benziyorlar sonuçta. Ben de hikaye yazarken çok yaparım böyle hata. Yani bir şeylerle karışır isimler. O yüzden olağan karşıladım bu durumu. =)
Buseee
Muggle
Buseee

Büyü Gücü : 32
Sihir Tozu : 3

MesajKonu: Geri: Melez Prens Kitap Hataları   Melez Prens Kitap Hataları Icon_minitimePaz Ekim 11, 2009 10:57 am

İsim hatası olağan bir şey bence, hiç anlamamıştım ben (:

Melez Prens Kitap Hataları
1 sayfadaki 1 sayfası
 Similar topics
-
» Melez Prens
» Azkaban Tutsağı Kitap Hataları
» Sırlar Odası Kitap Hataları
» Felsefe Taşı Kitap Hataları
» Zümrüdüanka Yoldaşlığı Kitap Hataları