...:::Hogwarts Cafe:::...


 
AnasayfaTakvimGaleriSSSAramaÜye ListesiKullanıcı GruplarıKayıt OlGiriş yap

Paylaş | 
 

 Orta Dünya'nın En Önemli Cüceleri

Aşağa gitmek 
YazarMesaj
Yönetici
Hogwarts Baş Müdürü
avatar

Yaş : 26
Mesaj Sayısı : 471
Meslek : Öğrenci
Büyü Gücü : 1799
Sihir Tozu : 301
Kayıt tarihi : 26/07/09

MesajKonu: Orta Dünya'nın En Önemli Cüceleri   Perş. Eyl. 24, 2009 7:25 pm

ORTA DÜNYANIN EN ÖNEMLİ CÜCELERİ

GİMLİ
Gimli, Erebor'lu bir cücedir. Üçüncü Çağın 2876. yılında Mavi Dağlarda doğan Gimli, Ejderha Smaug'un ölümünden sonra 2941 yılında Erebor'a yerleşti.Gimli'nin babası Glóin, Cüce Tharin'in ve daha sonra da Thorin'in Yol Arkadaşlarından biriydi. 3018 yılında Gimli babası ile birlikte Ayrıkvadi'ye gitti ve Yüzük Kardeşliği üyeliğine katıldı.

Gimli,Elfler ile dost olan nadir Cücelerdendi.Gerçekten de Lothlórien'e gidişinden sonra Elf Kraliçesi Galadriel'in hatırasına sadık kalarak yanında hep saçından bir tutam taşıdı. En yakın arkadaşı, bir Sindar Elfi olan Legolas idi.

Gimli kardeşliğe Moria'dan geçmelerini öğütledi. Orada babasının kuzeni Balin'in hakimiyeti vardı.Oraya gittiklerinde buranın yıkıldığını ve deniz canavarları,troller ve goblinlerle çevrili olduğunu gördüler.Gimli burda Balin'in mezarını gördü ve öfkeden kudurmuş bir şekilde cesurca savaştı. Burda Balrogların en yücelerinden biri olan ve ırkının son varisi Balrog ile karşılaştı. Gandalf'ın Balrog'la savaşının bir kısmına tanık oldu.

Gimli,Aragorn önderliğinde Lorien'e gitti ve ordan da Amon Hen'e gitti. Orda Boromir'in ölüsünü Büyük Nehir'den aşağı yolladı ve Gimli,Gandalf'ın geri dönüşüne tanık oldu.Gimli,Boynuz Kalesi (Hornburg) ve Pelennor Düzlükleri savaşlarında ve [Mordor]]'un Kara Kapısında cesurca dövüştü.

Savaştan sonra Gimli,Miğfer Dibi altında bulunan Parıldayan Mağaraların Lordu oldu. Dördüncü Çağın 120. yılında Aragorn'un ölümüne dek Mağaraların Lordluğunu sürdürdü fakat bu olayın ardından arkadaşı Legolas'a katılarak bir Elf gemisi ile Ölümsüz Topraklara doğru yola çıktı.

AZAGHAL
Azaghâl Belegost'lu cücelerin kralı ve elf dostu. Nirnaeth Arnoediad'da Maedhros'un sancağı altında savaştı. Bu savaşta Gothmog tarafından öldürüldü.

BALİN
Balin karakteri,J.R.R. Tolkien'in orta dünya serisi kitaplarındaki hayali bir cüce karakteridir.

Balin,Dwalin'in kardeşidir.Ayrıca Oin ve Gloin onun kuzenleridir.Yüzük Kardeşliğine katılan Gimli,Balin'in yeğenidir. Balin Fundin'in oğludur ve bilge,iyi yürekli,yaşlı diye de anılır. Balin üçüncü çağın 2763. yılında doğmuştur...

Balin,Yalnız Dağ Smaug tarafından alınmadan önce orda doğmuştu. Ordaki kral Thror'un egemenliği altında çocukluğunu ve gençliğini geçirmiştir. Daha çok genç yaşındayken Smaug yüzünden halkı katledilirken ordan kaçmayı başaran sayılı kişilerdendir. Smaug dağı yıkarken kral Thor,oğlu Tharin, torunu Thorin ve Balin ile babası ordaki yan kapıdan kaçmışlardır.

Gençliğinde Thor'un ölümü yüzünden oluşan cüce-ork savaşlarına katılmıştır ve Azunulbizar Muharebesi'nde savaşmıştır.Bu savaşta babasını kaybetmiştir. Aynı zamanda babasını ve Thor'u öldüren ork olan Azog, Demir Tepeler Kralı Nain'i de öldürmüş ama aynı yerde Nain oğlu Dain tarafından öldürülmüştür.

Azunulbizar Savaşı'ndan sonra savaşta gözünü kaybeden Tharin'e yolculuğunda eşlik eden tek kişi olan Balin, Tharin Sauron tarafından kaçırılınca Tharin'i bırakmak zorunda kalır. Balin kısa süre sonra Tharin'in oğlu Thorin ve kafilesine katılır.... J.R.R.Tolkien'in Hobbit adlı eseri,Thorin ve kafilesinin yolculuğunu anlatır.

Balin bu kafilede gözcülük yapmıştır.Kafilede Thorin'den sonra en yaşlı kişi Balin'dir. Onun için Thorin'in olmadığı zamanlarda Balin kafilenin liderliğini yapmıştır.Balin,soylu bir cücedir.Ayrıca kralların soyundan gelir.Balin,kendi zamanlarında yaşayan cücelerin neredeyse hepsinden yaşlıdır.Bunun için yaşlı Balin de denir.Ayrıca çok bilgedir ve Bilbo Baggins ile büyük dostluğu olan çok saygı gören bir kişidir.

Thorin ve kafilesi zamanlarında Erebor(Yalnız Dağ);Soyu tükenmiş olan ejderlerin son varislerinden biri olan Yaşlı Smaug'un esareti altındadır.Thorin ve Kafilesi'nin amacı bu hazineyi Smaug'tan geri almaktır.Kafile bin bir macera ve zorlukla amaçlarını gerçekleştirirler ve Smaug'un ölümünü ve Yalnız Dağ'daki krallığın yeniden kurulmasını sağlarlar.Beş Ordular Muharebesi'ni gerçekleştirerek bu dağın özgürlüğünü sağlarlar.

Balin elli yıl kadar Yalnız Dağ'da huzur içinde zengin bir şekilde yaşar.Bundan kısa bir süre sonra Balin,yanına Oin ve Ori'yi alır ve Moria'ya krallık kurmaya gider. Balin ve kolonisi burda çoğalırlar ve Balin buranın kralı olur.

Beş yıl sonra goblinler,Moria'nın şehrinin önünde Balin'i ve Oin'i sıkıştırıp öldürür. Balin ve Oin cesurca savaşır ve çok sayıda goblini öldürürler. Ama yazık ki sadece iki kişidirler... Burdaki cüce kolonisine saldıran goblinler cücelerin kralını öldürmüş oldukları için bir anlık kargaşa yaratırlar. Ori; halkı ile birlikte Mazarbul Odasına sıkışır kalır. Ori bir kaç saatliğine Moria Cüceleri Kralı olur. Burada, cesurca savaşırlar ama hepsi öldürülür. Öldürülmeden önce Balin'e harika bir mezar yaptırılmıştır. Balin öldürüldüğünde üçüncü çağın 2994. yılıydı.

Yıllar sonra yüzük kardeşliği buraya Balin'e sığınmaya geldiğinde Balin'in mezarını,günlüğünü ve burayı goblinlerin aldığını görürler. Balin'in mezarına her zaman bir ay ışığı vurmaktadır ve şunlar yazmaktadır:

...FUNDİN'İN OÐLU BALİN BURADA YATIYOR...

BİFUR

Bifur, Tolkien'in yarattığı orta dünya serisindeki hayali bir cüce karakteridir.

Moria'lı bir cücedir. Aynı zamanda Thorin ve Kafilesi'ne kuzenleri, Bofur ve Bombur ile birlikte katılmıştır.Kafile sonunda hazineden payını almış ve son derece zengin biri haline gelmiştir.

Cücelerin en önemlilerinden biri olmuş ve tarihe adını yazdırmıştır. Cesareti ve yaptıkları, Thorin ve kafilesine çok yararlı olmuştur. Hazineden payını aldıktan sonra Erebor'da yaşadı ve bir daha hiç maceraya atılmayarak huzurla öldü.

DEMİRAYAK DAİN
Dain Demirayak, çok güçlü ve ünlü bir cüce savaşçısıdır. İlk ününü, Azunulbizar Muharebesi'nde yardıma giderek ve bir cüce katili olan Azog'u öldürerek kazandı. Demir Tepeler'in o zamanki kralıydı. Erebor'a gidip Smaug'un ölümünü sağlayan Thorin Meşekalkan'a Beş Ordular Muharebesi'nde 500 kişilik bir ordu toplayarak yardıma gitti. Goblin Azog'un oğlu Bolg'un öldüğü savaştaki cüce ordularını o yönetiyordu.

Beş Ordular Muharebesi'ni kazanıp, Thorin, Fili ve Kili'nin ölmesinden dolayı taht ona miras kaldı. Erebor, Demir Tepeler ve Esgaroth'u büyük bir adaletle yönetti. Yüzük Kardeşliği sırasında cücelerin ortak yüce kralı idi. Sauron'un ordusu yüzük savaşında cücelere saldırdığında, Ozan'ın torunu Meşel ile Sauron'un ordusuna direndi. Ozan'ın torunu Meşel ile Sauron'un orduları tarafından öldürüldü. Tüm cüceler ve Esgaroth insanları kralsız kalıp yok olacakken Frodo Baggins yüzüğü ateşe attı ve kötülük sonuna dek yok olmuş oldu. Dain Demirayak tarihte gelmiş geçmiş en güçlü ve en büyük kahraman cücedir.

GLOİN
Gloin karakteri J.R.R. Tolkien'in hayali cüce karakteridir.......

Gloin üçüncü çağın 2783. yılında doğdu. O sırada abisi Oin 9 yaşındaydı.Uzun yıllar sonra abisi ile birlikte çok büyük bir savaşçı oldu. Thorin ve kafilesine katıldı. Bu kafilede bir sürü macera atlattı ve Beş Ordular Savaşı'na katılarak abisi ile sağ çıkmayı başrdı. Demirayak Dain'in kral oluşuna ve Thorin'in ölümüne tanık oldu.

Yüzük kardeşliğine katılan Gimli'nin babasıdır. Yaşlandığında Elrond'un divanına cüceleri temsil etmeye gittiğinde Gimli kradeşliğe katıldı. Abisi Oin ve kuzeni Balin'in Ori'yi de alıp Moria'ya yerleşmesine hiç de katılmıyordu. Thorin ve kafilesinde payını aldığı Smaug'un hazinesi ile oldukça zengin bir hale gelmişti. Thorin ve kafilesinde Bilbo'yla birbirlerini pek sevmezlerdi. Ömrünün son günlerini mutluluk ve huzur içinde orta dünyada geçirdi. Öldüğünde 3036 yılıydı. Yani 4. Çağ 15.Yıldı.

MEÞEKALKAN THORİN
Thorin, üçüncü çağın 2746.yılında Yalnız Dağ'da doğdu. Smaug'un Yalnız Dağ'ı ele geçirmesinin ardından babası ve dedesi Thor ile yan kapıdan kaçarak kurtuldu. Uzun süre gençliği,gezgin bir halk olarak gezmesiyle geçti. Dedesinin Moria'da Azog tarafından öldürülmesinin ardından Cüce-ork savaşlarına ve bunun son muharebesi olan Azunulbizar Muharebesi'ne katıldı. Muharebede babası tek gözünü kaybetti ve aynı zamanda kardeşi Frerin, Azog tarafından öldürüldü. Savaşta bir çok önemli ve sayılı 10 kadar yaşayan cücenin bir kaçı Azog tarafından öldürüldü. Ama aynı yerde babasını öldüren Azog'u Dain Demirayak öldürdü.Babası II.Tharin ortadan kaybolduktan sonra cücelerin ortak yüce kralı oldu. Uzun yıllar boyunca gezgin bir hayat sürdü. Halkı zenginleşti ve iyice güçlendi. Ama o Yalnız Dağ'daki mutlu günleri asla unutamadı. En Sonunda babasına kaybolduğu yolculukta eşlik eden Balin başta olmak üzere, seçilmiş cücelerden oluşan bir kafile kurdu. Shire'a bu kafile ile yerleşti ve planlar kurmaya başladı. Amacı Yalnız Dağ'ı geri almaktı.

Bu kafilede; Balin, Dwalin, Gloin, Oin vardı. Ayrıca bunların dışında Thorin'in kız kardeşi Dis'in genç ve cesur oğulları Fili ve Kili vardı. Shire'da zeki ve cesur bir hobbit olan Bilbo Baggins'i de kafileye aldı. Bu kafileye Gandalf da ara sıra eşlik etti. Ayrıca halkının arasından en yetenekli ve cesurlarından birileri olan üç Erebor ve üç Moria cücesi toplamayı başardı. Bunlar; Ori,Nori,Dori ve Bifur,Bofur,Bombur'du.

Kafilesi ile birlikte Trollbükü'ne kadar geldi. Orada üç tane trolllerin reisleri tarafından yakalandılar. Savaşamadılar çünkü silahları yoktu. Ama onları Gandalf gelip kurtardı. Buradaki troll hazinesinden yolluk ve savaş eşyaları aldılar. Thorin ise eski bir elf kılıcı olan Orcrist'i aldı. Gandalf da Galamdring diye eski bir elf kılıcı aldı. Bilbo da Sting adlı bir bıçak aldı. Bu kılıç ve bıçaklar eski Elf kralınındı. Bu kılıç ve bıçaklar, düşman yaklaştığında mavi mavi parlardı.

Trollbükü'nden Ayrıkvadi'ye geldiler ve Elrond onları ağırladı. Buradan ayrılarak, dağlardaki geçitlere gittiler. Oradaki geçitlerin kralı Ulu Goblin ve Warg Reisi Gandalf tarafından öldürüldü. Bilbo da orada Gollum adlı bir yaratık ile karşılaştı ve ondan tek yüzüğü aldı. Buradaki Goblinler başsız kalınca sinirlendiler ve cücelerle savaşmaya başladılar. Kafile 15 kişiydi ve bir orduya karşı dayanamazlardı. Kartal Kralı Gwaihir kafileyi kurtardı ve Kocaoğlan'a ordan da Kuyutorman'a bıraktı.

Burada kafile dev örümceklerin saldırısına maruz kaldı. Gandalf da kısa süreliğine kafileden ayrıldığı için,kafile ölümden döndü. Burada Thorin,Elf kralı Thranduil'e esir düştü.Thorin'in yokluğunda dev örümceklerle savaşırken cücelere Balin önderlik etti. Örümceklerden kurtulmalarına rağmen Bilbo hariç herkesi Thranduil esir aldı. Çünkü elflerle cüceler pek iyi anlaşamazlardı. Bu çok eskiye dayanırdı. Bilbo sayesinde buradan kurtuldular ve Yalnız Dağ'a varmayı başardılar.

Burada Smaug'u rahatsız ettiler. Smaug, dağın dibindeki insanların şehrine saldırdı. Oranın kahramanı Ozan, Smaug'u öldürdü ve oranın kralı oldu. Oradaki insanlar okçulukta oldukça iyilerdi ve Rohanlılar'la akrabalıkları vardı. Thorin Yalnız Dağ'ın kralı oldu. Ejderin öldüğünü duyan Azog oğlu Bolg, babasını Azunulbizar'da öldüren cücelerden intikam almak için, Ulu Goblin'in ve Warg Reisi'nin de öldürüldüğünü duyunca, büyük bir ordu topladı ve Erebor'a saldırdı. Thranduil, Ozan, Demir Tepeler Kralı Dain bir ittifak oluşturdu.Ama Thorin hazinesinden ayrılmıyor ve Dağda kalarak ittifağa katılmıyordu.

Gandalf ve Bilbo da bu savaştaydı. Durum kötüye giderken, Thorin ve kafilesi dağdan çıkarak Goblinler'i öldürmeye başladılar. Thorin, elindeki Orchrist ile önüne geleni deviriyordu. Bu saldırı sırasında bir deri değiştirici olan ve oduncuların lideri olan Kocaoğlan Goblin Kralı Bolg'u öldürüldü. Ama tüm Goblinler, Thorin'e yüklendi ve Fili ile Kili, Thorin'i korumak isterken öldürüldü.

Savaş kazanılmıştı ama savaş sonunda yaralarından dolayı Thorin öldü. Ölmeden önce Bilbo'ya bir mithril zırhı verdi. Dağın dibindeki kral Dain olacaktı. Hem Demir Tepeler hem de Erebor,Dain'in yönetimiyle uzun sürelik huzur buldu. Böylece Thorin Meşekalkan boşuna ölmemiş oldu. Thorin Meşekalkan öldürüldüğünde üçüncü çağın 2941. yılıydı........

TAÞMİÐFER THORİN

Thorin Taşmiğfer,Dain Demirayak'ın oğludur.Üçüncü çağın 2866. yılında doğdu. Babasının yüce cüce kralı olmasıyla önemli bir mevkiye geldi. Thorin Taşmiğfer yüzük savaşı sırasında Sauron'un yolladığı ordulara karşı, babası Dain ve Ozan Torunu Meşel(İngilizcesi Brand) ile omuz omuza savaştı ve tarihe adını yazdıran az sayıda cücenin arasına girdi. Gloin oğlu Gimli'den sonra kral hanedanının en yaşça küçük üyesidir.

Babası ve Meşel Vadi Muharebesi'nde ölünce,Prens Meşel'in oğlu II.Ozan Göl İnsanlarının lideri,Thorin Taşmiğfer ise Demir Tepeler cüceleri ve Yalnız Dağ(Erebor) cücelerinin tek komutanı hale geldi. Savaş ortasında cücelerin yüce kralı olması kötü bir kaderdi. Yalnız Dağ'ın içine sığındılar ve tüm Mordor orduları Yalnız Dağ'ı kuşattı.

Thorin Taşmiğfer,son bir umutsuz saldırı yaptı ve ölümüne savaşmak için dağdaki kapıdan II.Ozan ve askerleri ile saldırya çıktı. Giderek azalan orduları ile birlikte ölücekken Frodo Baggins tek yüzüğü ateşe attı ve tüm kötülük sonsuza dek sona erdi. Thorin Taşmiğfer, aydınlık ve mutlu zamanlarda cüceleri huzurlar yönetti. Kral II.Ozan da göl insanları kralı oldu ve aydınlık zamanlarda göl insanlarını yönetti.

THRAİN II
Tharin, üçüncü çağın 2644. yılında Yalnız Dağ'da(Erebor'da) doğdu. Babası, ünlü Moria'ya ayak basmaya ilk cesaret eden ve halkını Gri Dağlar'dan(Ered Mithrin'den),Erebor'a(Yalnız Dağ'a)taşımış kişidir.

Smaug, Erebor'u ele geçirdikten ve babası Moria'da Azog tarafından öldürüldükten sonra cücelerin yüce kralı o oldu. Cüce-ork savaşları boyunca halkını yönetti. Savaş meydanlarında hep en başta bulunurdu. Goblinler'in yüce kralı Azog ve oğlu Bolg ile uzun savaşlar yaptı. Cüce-ork savaşlarının sonuncusu ve en önemlisi olan Azunulbizar Muharebesi'nde tek gözünü kaybetti.

Bu büyük muharebede ünlü cüce Fundin,ortanca oğlu Frerin ve Demir Tepeler kralı Nain; Azog tarafından öldürüldü. Demir Tepeler'in kralı Dain Demirayak yardıma geldi ve Azog'la dövüşerek onu yendi. Savaş sonunda, cücelerin intikamı alınmıştı.

Tharin uzun yıllar boyunca halkı ile birlikte gezgin bir hayat sürdü. Ama bir süre sonra, babası gibi tek başına dolaşmaya başladı. Sonunda, en soylu ve önemli cücelerden biri olan Balin ile bir yolculuğa çıktı. Amacı Erebor'daki hazinesini geri almaktı. Bu zorlu yolculuk sonunda Tharin, Sauron tarafından kaçırıldı. Balin onu bırakmak zorunda kaldı.Tharin,7 yüzükten sonuncusunu taşıyordu. Ona babası vermişti. Son yüzük de onun elinden alındı ve bizzat Sauron'dan 5 yıl işkence gördü. Ölmeden önce Gandalf onu buldu ve Tharin'den Erebor'un anahtarını aldı. Tharin kısa süre sonra işkencelerden dolayı öldü. Ondan sonra, oğlu Thorin Meşekalkan kral olacaktı. Tharin öldüğünde üçüncü çağın 2850. yılıydı...

THOR
Thror, 3. çağın 2542. yılında Gri Dağlar'da doğdu..... Thror daha 47 yaşındayken dağa kendisinden 10 yaş küçük olan kardeşi Fror ve babası I.Dain Ejder Smaug ile savaşırken öldürüldü. Thror ise halkını Gri Dağlar'daki ejder tehlikesinden dolayı Erebor'a taşıdı.(Erebor'a Yalnız Dağ da denir)20 yaş küçük kardeşi Gror ise halkın diğer bir kısmını Demir Tepeler'e taşıdı.

Ayrıca Erebor'daki krallığı yeniden kurduktan sonra, dağın dibindeki insan krallığı ile bir dostluk kurdu. Bu insan krallığı dağın dibindeki Uzun Göl'ün üstüne bir iskele gibi kurulmuştu. Burası Esgaroth idi. Buranın efendisi Girion isimli cesur bir insandı. Gri Dağlar'dan gelen Ejder Smaug'un Erebor'u yağmalayıp ele geçirmesiyle birlikte halkının sürgündeki kralı oldu. Oğlu Tharin ile birlikte halkını çok iyi yönetti.

Bu olaydan 200 yıl kadar sonra tek başına dolaşmaya başladı ve Moria'ya girmeye cesaret etti. Orada bir Goblin Krallığı olduğunu ve orda Azog adlı tehlikeli bir Goblin olduğunu gördü. Ama Thor'un uzun ve tehlikelerle geçmiş ömrü bu kadardı.

Moria'dan geri halkına dönemedi. Moria'da Azog'la birebir savaşarak Azog tarafından öldürüldü. Bu ölüm, uzun yıllar sürecek cüce-ork savaşlarına neden olacaktı. Thor, yedi yüzükten birinin sahibiydi. Diğer 6 yüzük, 2. çağda Sauron'un eline geçmişti. Ama bir tek Thor yüzüğünü uzun yıllar saklayabilmişti. Yüzüğünü ölmeden önce oğlu Tharin'e vermişti. Cücelerin uzun ama ölümlü ömürlerini Thor, oldukça bilgece geçirmişti.

_________________


Sayfa başına dön Aşağa gitmek
Kullanıcı profilini gör http://hogwartscafe.roleplaylife.net
 
Orta Dünya'nın En Önemli Cüceleri
Sayfa başına dön 
1 sayfadaki 1 sayfası
 Similar topics
-
» İstanbul'daki Önemli Mekanlar
» yetkin forum açtığımızda orta film tek linkler felan koyabiliyormuyun
» çözüldü orta konsolu sağa genişletme css
» HolyMt2 Süper Server Orta Dereceli 7/24
» Dünyanın gelmiş geçmiş en iyi yönetmenlerinden.AKİRA KURUSAWA

Bu forumun müsaadesi var:Bu forumdaki mesajlara cevap veremezsiniz
...:::Hogwarts Cafe:::... :: ~¤~ Fantastik Edebiyat ve Bilim Kurgu ~¤~ :: Yüzüklerin Efendisi-
Buraya geçin: