...:::Hogwarts Cafe:::...


 
AnasayfaTakvimGaleriSSSAramaÜye ListesiKullanıcı GruplarıKayıt OlGiriş yap

Paylaş | 
 

 Orta Dünya'nın İkincil Yerleri

Aşağa gitmek 
YazarMesaj
Yönetici
Hogwarts Baş Müdürü
avatar

Yaş : 26
Mesaj Sayısı : 471
Meslek : Öğrenci
Büyü Gücü : 1799
Sihir Tozu : 301
Kayıt tarihi : 26/07/09

MesajKonu: Orta Dünya'nın İkincil Yerleri   Perş. Eyl. 24, 2009 7:45 pm

Orta Dünya'nın İkincil Yerleri


Aldburg

(E.İ. 'eski kale') Rohan'da Toprak olarak bilinen bölgede Genç Eorl tarafından inşa ettirilmiş küçük ve savunmalı bir yerleşim yeridir. Edoras birkaç kilometre uzaklıktadır. Edoras’ın merkez oluşu Rohan tarihinin erken dönemlerinde Genç Eorl’ün oğlu Brego’nun Edoras’a taşınmasından itibarendir. Bununla beraber, Aldburg Brego’nun üçüncü oğlu Eofor’un neslinin ikametgahı olmayı sürdürdü. Yüzük Savaşı sırasında mekan, kral Théoden’in yeğeni ve varisi ve aynı zamanda üç numaralı ordu komutanı Éomer’in meskeniydi.

Amon Hen

(S: 'Göz Tepesi') Yüzüklerin Efendisi’nde Yüzük Kardeşliği burada parçalanmıştır.Tepe, Anduin nehrinin batı kıyısında uzun Nen Hithoel gölünün güney ucundadır. Hemen yanında, göl Rauros Çağlayanı olarak dökülür. Bu tepe, Rauros Çağlayanı’ndaki üç tepeden biridir. Diğer ikisi, Amon Lhaw (Kulak Tepesi) ve iki tepenin ortasında yer alan Tol Brandir’dir. Gondor’un kuzey sınırında bir nöbetçi kulesi olması amacıyla İkinci Çağ’ın başlarında buraya Görme Koltuğu inşa edilmiştir.
Tolkien’in Yüzüklerin Efendisi üçlemesinin ilk cildi olan Yüzük Kardeşliği’nde, kardeşlik grubu Ayrıkvadi’de oluşturulduktan sonra Mordor’a doğru yolculuğa başlamış ve Lothlórien’de konakladıktan sonra Anduin nehrinden güneye doğru devam etmiş, bir kez de bu tepede konaklamıştır. Boromir, burada Frodo Baggins’ten zorla Tek Yüzük’ü almaya teşebbüs eder, bu sırada Meriadoc Brandybuck (Merry) ve Peregrin Took (Pippin) Saruman’ın gönderdiği orklar tarafından –Tek Yüzük’ün onlarda olduğu zannıyla- yakalanır. Frodo, Boromir’den kurtulduktan sonra Görüş Koltuğu’na gelerek –parmağında Tek Yüzük takılı olduğu halde- oturur ve yüzlerce kilometre ötelerde cereyan eden olayları görür. Boromir, burada orklarla yaptığı çatışmada öldürülür. Frodo ve Samwise Gamgee (Sam) Amon Hen’den sonra da Mordor yolculuğuna birlikte devam ederler. Cüce ırkından Gimli, elf ırkından Legolas ve insan ırkından Aragorn ise hobbit ırkından olan arkadaşları Merry ve Pippin’i kurtarmak için orkların peşine düşerler.
2001’de Tolkien’in eserini temel alarak çekilmiş -Peter Jackson imzalı- Yüzük Kardeşliği filminde 'Amon Hen Savaşı' isimli bir çatışma sahnesi yer alır. Hikayedeki gibi, filmde de bu tepe kardeşliğin bozulduğu yerdir. Filmin çekildiği yer Queenstown’ın hemen dışında yer alır.
Amon Hen ayrıca, Tolkien Cemiyeti’nin çıkardığı bültenin adıdır


Amon Lhaw

(S. 'Kulak Tepesi') Nen Hithoel olarak bilinen gölün akıntısı olan Rauros Çağlayanı’nın üzerindeki üç tepeden birisidir. Anduin’in doğu kıyıları boyunca Emyn Muil denilen engebeli arazide bir kule gibi yükselir. Bu tepenin ikizi Amon Hen (Göz Tepesi) ise batı kıyılarında yer alır. İkisinin arasında ve Rauros Çağlayanı’nın tam üstünde kimsenin ayak basmadığı Tol Brandir tepesi yer alır.
Yüzük Savaşı’ndan çok önceleri–burası hala Gondor’un kuzey sınırı iken- Amon Lhaw’da –kimilerince İşitme Koltuğu denilen- yüksek bir koltuk inşa edilmiştir. Bu olay, bu bölge Mordor’un nüfuzu altına girmeden çok önceki bir döneme aittir. Ortak Lisan’da Kulak Tepesi veya İşitme Tepesi olarak geçer.


Andrath

Batıda Höyük Yaylaları’nın içinden ve doğuda Güney Yaylalar’ın içinden geçen Yeşilyol’un diğer adıyla Kuzey-Güney Yolu’nun yüksek bir bölümüdür. Andrath’ın ötesinde yol –Bree’nin kapılarının hemen batısında- Büyük Doğu Yolu ile kesişir.
Üçüncü Çağ’ın sonunda Nazgûl, Mordor’dan Shire’a yüzüğü bulmak için yola çıktıklarında Angmar’ın Cadı Kralı Andrath’ta konakladı. Kralın Dönüşü’nün ekler bölümünde belirtildiğine göre muhtemelen Höyüklüler Cadı kral tarafından Höyük Yaylaları’nın yakınında Andrath’ta konakladığı sırada uyandırıldılar.


Angmar Dağları

Gundabad Dağı'nın kuzeybatısından Dumanlı Dağlar'ın kuzey ucuna değin uzanan bir dağ sırası. Belalı Angmar krallığı ismini bu dağ sırasına vermiştir. Dağlar muhtemelen çeşitli zamanlarda orklar ve cüceler tarafından mesken tutulmuştur. Angmar'ın başkenti Carn Dûm bu dağ sırasının yamaçlarındadır.

Angmar Dağları

Gundabad Dağı'nın kuzeybatısından Dumanlı Dağlar'ın kuzey ucuna değin uzanan bir dağ sırası. Belalı Angmar krallığı ismini bu dağ sırasına vermiştir. Dağlar muhtemelen çeşitli zamanlarda orklar ve cüceler tarafından mesken tutulmuştur. Angmar'ın başkenti Carn Dûm bu dağ sırasının yamaçlarındadır.

Argonath

Isildur ve Anárion’a benzeyecek şekilde oyulmuş, Nen Hithoel’e kuzeyden Anduin nehri üzerinden yaklaşırken nehrin her iki kıyısında aynı hizada yükselen iki dev sütundan oluşan bir anıttır.
II. Rómendacil tarafından Üçüncü Çağ 1240’ta yaptırılan heykeller[2] Yüzük Savaşı sırasında da orijinal şeklini muhafaza etmekteydi. Bu iki dev heykel, Gondor’un kuzey sınırının bir işareti olarak yaptırılmıştı, Yüzük Kardeşliği kafilesi Ü. Ç. 25 Şubat 3019’da Argonath’ın yanından kayıklarla geçtiği sırada Gondor krallığının sınırları küçülmüş olduğundan Argonath artık bir sınır işareti değildi.
Her iki insan heykeli de bir taç ve bir miğfer giymiş olarak görünür. Sağ ellerinde bir balta vardır ve sol elleri Gondor’un düşmanlarına karşı bir meydan okuma anlamını içeren bir dur işareti yapmaktadır.[3]
Kralların Kapıları ya da Kralların Sütunları olarak da bilinir.


Aynagöl

Moria'nın doğu kapılarının hemen aşağısında yer alır. cüceler tarafından Kheled-zâram olarak bilinir. Durin'in halkından cücelerin anlattığına göre, Ölümsüz Durin Hithaeglir'in kuzeyindeki Gundabad Dağı'nda uyandığında güneye yolculuğa başladı, ta ki bu göle gelinceye kadar seyahat etti. Göle baktığında yansımasında kafasında bir taç gördü. Yansımasının kafasında gördüğü taç, yıldızların bir yansımasıydı aslında. İlginç olansa, o vakit henüz gece olmamıştı ve yıldızlar gökte görünmüyordu. Peşinden, Durin burada Khazad-dûm'u kurdu.
Yüzük Savaşı sırasında Yüzük Kardeşliği Moria'dan kurtulmalarının ardından buradan geçmiş ve acele etmeleri gerektiği halde Gimli göle bakmadan geçmemiştir. Frodo Baggins ve Sam Gamgee de onunla birlikte göle bakmış Durin'in tacını görmüşlerdir.
Azanulbizar


Bamfurlong

Çiftçi Maggot’un çiftliği Shire’ın doğusunda Marish’te yer alıyordu. Toprağın bataklık yapısından dolayı geleneksel hobbit kovuğu yapmanın mümkün olmadığı bu yerde insan tarzı mesken yapmak zorunlu hale geliyor. Tolkien, bu yüzden bu yerin ismi için Eski İngilizce’de fasulye tarlası anlamına gelen Bamfurlong ismini vermiştir.

Carrock

Anduin'in nehrinin yukarı kesiminde Eski Sığlık'ın kuzeyinde taşlı bir adacık. Hobbitin 7 no.lu bölümünde Gandalf'ın belirttiğine göre kayalık zeminden tepedeki düzlüğe kadar çıkan basamaklar Beorn tarafından yapıldı ve Beorn buraya "Carrock" adını verdi.

Celebdil

Khuzdul lisanında Zirakzigil olarak geçer ve Türkçe anlamı Gümüşboynuz'dur. Dumanlı Dağlar'da cücelerin yeraltı şehri Moria'nın üzerinde yer alan üç yüksek doruktan en batıdakidir. (Diğer iki doruk Caradhras ve Fanuidhol'dür). Durin'in Kulesi, Zirakzigil doruğunda yer alıyordu. Burası aynı zamanda, Gandalf'ın Balrog ile savaştığı Savaş Doruğu'dur.

Cerin Amroth

Elanor denilen çiçeğin yetiştiği, Amroth ailesinin kaybolmadan önce yaşadığı, Lothlórien'in ortasına denk düşen Amroth tepesidir.
Naith'de Lothlórien'in -elf diyarının- kalbi Cerin Amroth bulunmaktadır. Ağaçlar bu vadide boşluklar oluşturmuştur ve çimenli bayırları elanor ve niphredil çiçekleriyle taçlanmıştır. Cerin Amroth tepesinde, içiçe geçmiş iki ağaç halkası göze çarpmaktadır. Dışta bulunan halkada beyaz gövdeli ağaçlar, içteki halkada ise altın yapraklı mallorn ağaçları bulunmaktadır. İki halkanın tam ortasında, muazzam uzunlukta bir ağaç vardır ve ağacın en üst dallarına beyaz bir flet kurulmuştur. Bu fletten Altın Orman'ın tamamını görebilmek mümkündür.
Lothlórien engebesiz bir arazide bulunuyordu ve üzerinde hiçbir taştan yapı bulunmazdı. Bu sebeple kendi güvenlikleri için ağaçlara platformlar kurmaya başladılar. Bunlara flet ya da talan dendi. Bu fletler başlarda barınak ya da gözcü evi olarak kullanılıyordu. Zamanla fletlerin yararı anlaşılınca pekçok elf Cerin Amroth tepesinde ağaçların en üstlerine platformlar kurmaya başladılar. Amroth, nehrin diğer yakasındaki Dol Guldur'u gözetebilmek için kendine bir flet yaptı, daha sonraları da tıpkı diğer elflerin yaptığı gibi bu flette yaşamaya başladı, flet onun evi oldu. Bu sebeple Lothlórienli elflere Galadhrim - Ağaç Halkı denmeye başlandı.
III. Çağ 2980'de Aragorn Lothlórien'e geldi ve Arwen ile birlikte bir mevsim geçirdi. Yazortası arifesinde, Cerin Amroth'da dururlarken birbirlerine evlilik sözü verdiler.
Bu tepe, Amroth'dan yüzyıllar sonra Aragorn ve Arwen'in bağlılık yemîni ettikleri ve Aragorn öldükten sonra Arwen'in ölmek için geldiği yerdir.


Cirith Gorgor

(S. 'Dehşet Geçidi') Ered Lithui ve Ephel Dúath sıradağlarının kesiştiği noktada Mordor’a giren ana geçittir. Kara Kapı ile korunur ve iki yanda yer alan Diş Kuleler Carchost ve Narchost vasıtasıyla gözetlenir. Cirith Gorgor, kimilerince 'Hayaletli Geçit' olarak tercüme edilir.

Çamlık

Rohan ve Gondor'un arasında yer alan bir orman. 'Firienholt', 'Firien Wood', 'Firien Ormanı' da denir. İki ülkenin sınırını oluşturan Mering Çayı bu ormandan geçer. Ak Dağlar ormanın güneyinde doğu-batı yönünde uzanır. Elendil Ak Dağlar'ın bu civarda yer alan Halifirien doruğuna gömülmüştür.

Dagorlad

Emyn Muil ve Cirith Gorgor arasında uzanan geniş, ağaçsız ve düz arazi. Dagorlad Sindarin lisanında, Savaş Meydanı anlamına gelmektedir, İkinci Çağ’ın sonunda Sauron’un güçleriyle Son İttifak güçleri arasında gerçekleşen Dagorlad Savaşı’na ithafen bu ad verilmiştir. Savaşta ölenlerin bedenleri çürüdü, fakat zamanla arazi bir bataklığa dönüştü ve Ölü Bataklıklar olarak anıldı.
Daha sonra Üçüncü Çağ boyunca Dagorlad, Gondor ve Doğudölleri birlikleri arasındaki çarpışmalara sahne oldu. Bunlardan en önemlisi -Yüzük Savaşı'nın da sonunu getiren- Morannon Savaşı’dır. Sayısız harpler sonunda Dagorlad harap ve terkedilmiş, kirli ve sağlıksız, her tarafında zehirli birikintiler ile dolu ve yanmış toprak tepecikleri ile dolu bir hale geldi.
Dagorlad (Muharebe Alanı) Mordor'un kuzeyinde ve içinde kayıp ruhların yüzdüğü bataklık alan Dead Marshes'ın güneyinde bulunan alandır. 2. Çağ'ın sonunda Sauron ile İnsanlarla (Man) Elfler (Elves) arasındaki son ittifak güçleri arasındaki büyük savaşın yapıldığı bu ağaçsız ve geniş düzlük 3434 de yapılan ve Sauron'un tutsak edilmesi ile biten Dagorland Savaşı'ndan sonra pek çok savaş gördü. 3.Çağ boyunca orada istilacı Doğudölleriyle birçok savaş yapıldı. Yüzük Savaşları sırasında buraya gelen Aragorn komutasındaki ordu, Frodo Baggins'in Tek Yüzük'ü yok etmesiyle dağılan Sauron ordusunu burada yendi.


Dimholt

Dwimorberg dağındaki Rohan üssünün yer aldığı çam ve köknar ağaçlarından oluşan bir orman. Dimholt’un kelime anlamı, 'karanlık orman'dır. Burada, gözle görülür inşa edilmiş bir yol vardır ve yolun sonundaki -Ölüler Yolu’na açılan- Karanlık Kapı’nın önünde dikili bir taş bulunmaktadır. Patika, Dwimorberg dağının altından geçer ve bu patika Üçüncü Çağ’da Aragorn’un huzurunda yeminlerini yenileyene ve bu bölgeyi terkedene dek Dunharrow’un Ölüleri’nin ruhları tarafından zaptedilmiştir.

Dimrill Vadisi

Kuzeyli İnsanların dilinde Khazad-dûm’un doğusunda uzanan vadiye verilen ad. Vadi ayrıca, Sindarin dilinde Nanduhirion ve Khuzdul dilinde Azanulbizar olarak isimlendirilir. Üçüncü Çağ’ın 2779 senesinde bu vadide cücelerle Orklar arasında kanlı bir savaş gerçekleşti ve bu savaşta Orklar yenildi, liderleri Azog öldürüldü. Ü. Ç. 2989’da Balin ve beraberindekiler, bu vadi üzerinden Moria Madenleri’ne giden yol üzerinde Orklarla çarpıştılar. Bundan otuz yıl sonra Yüzük Kardeşliği –Gandalf’ı kaybetmelerinden hemen sonra- Moria’dan kurtulduklarında burada konakladılar. Vadide Aynagöl isminda –bir zamanlar Durin’in ilk kez yıldızların yansımasını gördüğü- kristal kadar berrak bir göl vardır. Gümüşdamar nehri, bu vadiden akarak Lórien’e doğru ilerler.

Dip Vadisi

Ak Dağlar’ın kuzeyinde çok korunaklı derin bir vadi. Miğfer Dibi ve Borukent kalesi burada yer alır. Bu mekanda, Yüzük Savaşı sürecinde Miğfer Dibi Savaşı adında önemli bir savaş yaşanmıştır.

Diş Kuleleri

Mordor'un Dişleri olarak da bilinir. Mordor'un Kara Kapısı'nın her iki yanında yer alır. Carchost ve Narchost olarak bilinirler. İkinci Çağ'ın sonunda Sauron'un yenilmesi üzerine Gondorlular tarafından inşa edildiler. Üçüncü Çağ'ın sonlarına doğru Sauron tarafından ele geçirildiler. Ü.Ç. 1944'te Kral Ondoher'in Arabasürücülerine yenilmesi üzerine -savaştan önce bu insanların yerleştirildiği kule- zaman zaman Arabasürücülerinin kontrolüne bırakıldı.
Tolkien'in yazılarında hangi kulenin Morannon'un ne tarafında olduğu açıkça belirtilmemiştir. Bununla birlikte, Carchost'un doğuda, Narchost'un ise batıda yer aldığı düşünülmektedir. Carchost Sindarin dilinde "Diş Kalesi" demektir (carch (diş) + ost (kale)). Narchost ise Sindarin bir isimdir ve anlamı "Ateş Kalesi"dir. Kuleler Yüzük Savaşı'nda Sauron'un yenilmesi ve Tek Yüzük'ün yok edilmesinin ardından yıkılmıştır.


Doğuağıl

Karçayı'nın doğusunda uzanan Rohan toprağıdır. Edoras'ın doğusuna, Gondor'a ait Anórien bölgesinin batısına düşer.

Doğu Koyu

(İng. East Bight) Kuyutorman'ın güneydoğusunda içeri doğru bir açık arazidir. Kuzeyli İnsanlar ağaçları kese kese zamanla burada üç tarafı Kuyutorman'la çevrili geniş bir açık bölge oluşmuştur.

Drúwaith Iaur

Gondor’un batısında bir bölge. Burası, Gondor’un –ve aynı zamanda Yeni Birleşik Krallık’ın bir parçası olmadı. Burası, Drúedain’den geriye kalanların anavatanıydı. Drúedain, Ered Nimrais’in yerlileriydi ve Númerorlulara düşmanlık etmeleri nedeniyle Númenorlular bu halkı dağıttı. Drúwaith Iaur’un kuzey bölümünde ise Dağlı insanlar (Dunlandliler) kalıyordu, Drûgin bu halktan –kullandıkları zehirli oklardan ötürü- korkmuştu.

Durin'in Kulesi

Khazad-dûm’un üzerindeki Celebdil doruğunun üzerine inşa edilmişti, Gandalf Durin’in Felaketi’ni burada öldürmüştü. Bu kuleye bir tek yoldan ulaşılabiliyordu, basamakları madenlerin çok daha derininden başlayan Sonsuz Merdiven.

Durthang

(S. 'karanlık baskı') Mordor’un kuzeyinde eski bir kale. Ephel Dúath’ın kuzeyinde yer alır, Isenağzı’nın yamaçlarındadır. İkinci Çağ’ın sonunda Sauron’un düşüşünden sonra Gondorlular tarafından inşa edildiği, daha sonra Sauron’un birlikleri tarafından ele geçirildiği tahmin ediliyor.

Dwimorberg

Ak Dağlar’da Tapanvadi girişindeki bir dağdır. Dunharrow, vadinin doğu yakasında Dwimorberg dağının paralelinde yer alır. Dunharrow’un ötesinde, çam ve köknar ağaçlarından oluşmuş Dimholt ormanı bulunur.
Dimholt’ta –sonunda Ölülerin Yolu’na çıkan bir geçitin yer aldığı- bir vadi vardır. Ölüler Yolu’na götüren geçitin girişinde bir dikili taş bulunur. Geçit, Dwimorberg dağının altından geçer ve Üçüncü Çağ boyunca Dağın Halkı tarafından zaptedilmiştir. Üçüncü Çağ’ın sonunu getiren bir dizi olayın yaşandığı dönemde Aragorn –Isildur’a verdikleri yemini tutmadıkları için ruhları lanetlenen bu halkı- yeminlerinden azat etmiştir. Bundan sonra Dwimorberg hayaletli bir yer olmaktan çıkmıştır.


Edhellond

(S 'elf-limanı') Gondor'da Morthond ve Ringló nehirlerinin birleşme noktasında elfler tarafından inşa edilmiş çok eski bir liman ve şehir.
Tolkien'in anlattığı bir söylentiye göre, Morgoth'un elf krallıklarına yaptığı muzaffer saldırılardan ve Beleriand'ın çöküşünden kaçan Sindarin elflerinden üç küçük gemi -daha sonra Edhellond denilecek olan - limanın olduğu yere geldi ve burayı inşa ettiler. Bir başka söylentiye göre liman -ülkelerinin düşüşünden sonra Orta Dünya'ya dağılan- Doriath'lı mülteciler tarafından kuruldu. Her iki hikaye de, limanı yapanların gemi yapımını bilen bir halk olduğunu gösterir ki -eğer söylendiği gibi liman Beleriand'ın çöküşünden bir süre sonra ya da bu tarihten daha önce inşa edildiyse- Birinci Çağ'da bu zanaatı icra edebildiği bilinen tek kişi Círdan ve tek halk Falaslı elflerdir. İlk kez kim tarafından inşa edildiği bilinmese de, bilinen şu ki zamanı geldiğinde Edhellond, denizin ötesine gitmek için kullanabilecekleri limanlar arayan Nandorin elfleri yararlandı.
Lothlórien beyi Amroth, Üçüncü Çağ 1981'de Edhellond civarında kayıplara karıştı. Amroth, buralara kayıplara karışmış sevgilisi Nimrodel'i bulmak için gelmişti. Daha sonraları, Orta Dünya'da büyüyen gölgeden kurtulmak ve batıya gitmek için yola düşen elflerin bir kısmı bu limanı kullandı. Yüzük Savaşı sırasında elflerin sahipsiz bıraktığı süre zarfında liman Gondor'un nüfuzu altına girdi.


Elendil'in Lahti

Arnor'un ve Gondor'un ilk kralının mezarı. Elendil'in mezarı uzun zaman gizemini korumuş fakat, yüzyıllar sonra Gondor ve Arnor'un sınırları arasında yükselen Halifirien dağının zirvesinde keşfedilmiştir.

Elostirion

Kule Tepeleri'ndeki üç kuleden en uzun olanı. Bu kulelerin, Noldor'un yüce kralı Gil-galad tarafından -Númenor'un çöküşünden kurtularak Orta Dünya'ya gelen Elendil'in şerefine- yaptırıldığı söylenir. Sonraları Elendil buraya sık sık gelir olmuş ve bu kulelerden Batıil'i görebilen Elostirion'a Arnor'un palantírlerinden birisini yerleştirmiştir. Elostirion Gil-galad ve Elendil'in ölümlerinin ardından yaklaşık binyıl boyunca Círdan ve Lindon elfleri tarafından kullanıldı. Bununla birlikte bir zamanlar bu kulede tutulan palantír, Üçüncü Çağ'ın sonunda Elrond ve halkı batıya Kutsanmış Krallık'a yelken açtıklarında onlarla birlikte gitti.

Emyn Muil

Nen Hithoel'in her iki yanını saran sarp ve geçitsiz dağlık bir bölge. İki Kule'de, Frodo ve Sam Mordor'un Kara Kapı'sına ulaşmak için bu bölgeden geçmeye çalışırlar fakat -Gollum onları bulana kadar- Emyn Muil'in doğu kesiminde yollarını kaybetmiş olarak dolanırlar. Büyük bir çaba sarfettikten sonra iki yoldaş Gollum'u Mordor yolunda kendilerine kılavuzluk yapması konusunda ikna ederler ve Gollum'un önderliğinde güneydeki Ölü Bataklıklar'a doğru yola koyulurlar.

Emyn Uial

(S. 'alacakaranlık tepeleri') Eriador'un kuzeyinde Evendim Tepeleri de denilen dağlık bir arazi. Tepelerin başladığı en güney noktasında, Shire'dan yüz Númenór mili kuzeydeki Evendim Gölü kıyısına inşa edilmiş olan ve Arnor'un ilk başkenti Annúminas bulunur. Brendibadesi (diğer adıyla Baranduin) nehri bu gölün gideğenidir. Ayrıca, Lhún nehrinin de bir kolu bu tepelerden doğar.
İkinci Çağ'da Númenorlu insanlar Orta Dünya'ya geri döndüklerinde burada Evendim Tepeleri'nde Edain'nin atalarıyla akraba olan bir toplulukla karşılaştılar ve burada yerleştiler, burada kurdukları şehir daha sonra ortaya çıkacak olan Arnor krallığının çekirdeği konumundadır. Elendil ve oğulları tarafından Sürgündeki Krallıklar kurulduğunda Evendim Halkı Dúnedain ile tamamıyla birleşmiştir ve Bree Halkı gibi Arnor'un Edain olmayan insanlarını oluşturmuştur.


Ered Lithui

(S. 'Kül Dağları') Mordor'un kuzeyinde doğal bir sınır oluşturan dağ sırasıdır. Ered Lithui, batıda Ephel Dúath ile birleştiği yerden doğuya doğru yüzlerce kilometre uzayıp gider. Hüküm Dağı'nın rüzgaraltı olmasından dolayı dağın savurduğu volkanik külleri yamaçlarında biriktirmesi "Kül Dağları" adını almasının sebebi olarak görülüyor.

Eryn Vorn

'Kara Orman', Eriador'un güneyinde sık ormanlı bir yarımadadır. Minhiriath denilen bölgenin batı ucunu oluşturur. Bu orman, İkinci Çağ'ın Númenórlu kaşifleri buralara geldiklerinde -o zamanlar kuzeybatı Orta Dünya'nın neredeyse tamamını kaplayan- ormanın bir parçasıdır ve bu ismi Númenórlular vermiştir.
Minhiriath'ın doğal bitki örtüsü, burayı keşfeden Númenórluların buradaki ağaçları gemi yapımında kereste olarak kullanmak istemeleri ve doymak bilmez gemi yapma arzuları yüzünden sistematik olarak yok edildi ve geri kalan kısım da Elfler ve Sauron Savaşı'nda tamamen yandı. İkinci Çağ 1700'de savaş bittiğinde ormanın sakinleri ya kuzeye Bree tarafına yahut da Eryn Vorn'a kaçtı. Savaştan sonraki yüzyıllarda, bölgenin geri kalan el değmemiş yerleriyle ne elfler ne de Númenórlular ilgilendiler.
Eryn Vorn son olarak İkinci Çağ'ın sonunda Númenór'un çöküşünden kurtulanların kurduğu Arnor'a dahil edildi. Üçüncü Çağ 861'de Arnor'un üçe bölünmesinden sonra Kara Ormanlar Cardolan'da küçük ormancıklar halindeydi.
Birkaç asır sonra Cardolan halkı Büyük Salgın'da tamamen öldü ve Kara Orman'ın halkı bundan nasıl etkilendi bilinmiyor fakat tarih boyunca Kara Orman'ın halkı yaşamını sürdürdü. Bununla beraber, Üçüncü Çağ'ın sonlarında Bree'nin batısında hiçbir insan yerleşimi yoktu, sadece "sayıları çok az, gizemli avcı bir topluluk" Yüzük Savaşı sırasında burada varlığını sürdürüyordu. Kara Orman, Minhiriath'taki haritada gösterilmeye değer büyüklükteki tek ağaç topluluğuydu. Ormandaki gizemli halkın, büyük ihtimalle, binlerce yıl önce Eryn Vorn'a gizlenen halkın neslinden geldiği tahmin ediliyor.

_________________


Sayfa başına dön Aşağa gitmek
Kullanıcı profilini gör http://hogwartscafe.roleplaylife.net
 
Orta Dünya'nın İkincil Yerleri
Sayfa başına dön 
1 sayfadaki 1 sayfası
 Similar topics
-
» yetkin forum açtığımızda orta film tek linkler felan koyabiliyormuyun
» çözüldü orta konsolu sağa genişletme css
» Yardım>Forum Portal Vs Yerleri Ortalamak?
» HolyMt2 Süper Server Orta Dereceli 7/24
» İstanbul'daki Önemli Mekanlar

Bu forumun müsaadesi var:Bu forumdaki mesajlara cevap veremezsiniz
...:::Hogwarts Cafe:::... :: ~¤~ Fantastik Edebiyat ve Bilim Kurgu ~¤~ :: Yüzüklerin Efendisi-
Buraya geçin: