...:::Hogwarts Cafe:::...


 
AnasayfaTakvimGaleriSSSAramaÜye ListesiKullanıcı GruplarıKayıt OlGiriş yap

Paylaş | 
 

 Frodo Baggins

Aşağa gitmek 
YazarMesaj
Yönetici
Hogwarts Baş Müdürü
avatar

Yaş : 26
Mesaj Sayısı : 471
Meslek : Öğrenci
Büyü Gücü : 1799
Sihir Tozu : 301
Kayıt tarihi : 26/07/09

MesajKonu: Frodo Baggins   Perş. Eyl. 24, 2009 7:47 pm

FRODO BAGGİNSBiyografi:

Frodo Baggins, Sauron'un Güç Yüzüğü'nü dolayısıyla bizzat Karanlıklar Efendisi'ni yok etme görevini üstlendiğinden beri Orta Dünya tarihinin efsanevi karakterlerinden biri haline gelmiş, Shire'lı bir Hobbit. Bu görevi, Tek Yüzük'ü Mordor'un derinliklerine göndererek, görevin imkansızlığına rağmen, kendisini feda ederek başarmıştır. Bir Hobbit olarak, en büyük savaşçılara denk bir yüreği, cesareti olduğunu kanıtlamıştır.

Frodo, 22 Eylül 2968'de, Drogo Baggins ve Primula Brandybuck'ın oğlu olarak dünyaya gelmiştir. Gençliğinin pek çok yılını Erşehir'deki Brendi Konağı'nda, annesinin evinde geçirmiştir. Bu yıllarda özellikle Çiftçi Tırtıl'ın bahçelerinden çaldığı mantarlar yüzünden serseri bir genç olarak bilinmekteydi. 2980 yılında, henüz Frodo çocukken, annesi ve babası Brendibadesi Nehri'nde bindikleri salın devrilmesiyle boğularak öldüler. Bu boğulma hikayesi hakkında asılsız hikayeler de dolaşmaktadır ortalıkta. Yaşlı Noakes'e göre kayık Drogo Baggins'in ağırlığından dolayı batmıştır, Hobbitköy'ün değirmencisi Kumlukişi'ye göreyse Primula Drogo'yu suya itmiş, Drogo düşerken onu çekmiştir. Bunlar elbette kesinliği tartışılır dedikodulardır. Bu olaydan sonra hiç kardeşi olmayan Frodo tek başına kalmış, bir nesil alttan kuzeni olduğu Bilbo Baggins tarafından evlat edinilene kadar orada yaşamıştır.

Bilbo ve Frodo Hobbitköy'de, Tepe'nin altında kalan ve geniş bir Hobbit kovuğu olan Çıkın Çıkmazı'nda rahat bir şekilde yaşadılar. Bilbo, Shire dışındaki dünyada yaşadığı maceralardan zenginlik ve pek çok hikayeyle dönmüştü. Bu sayede Frodo ondan halklar, efsaneler ve Orta Dünya dilleri hakkında pek çok şey öğrendi. Gri Gandalf ve cüceler Çıkın Çıkmazı'nın alışıldık ziyaretçileriydi. Hatta Frodo'nun arasıra ormandaki Elflerle görüştüğüne bile inanılırdı. Biraz da bu sebeplerden, Frodo oldukça alışılmadık bir Hobbit'ti.

22 Eylül hem Bilbo'nun hem de Frodo'nun doğum günü olduğundan, kutlamak için büyük partiler düzenlenirdi. 3001 yılında, Bilbo 111, Frodo 33 yaşına bastığında, eşi benzeri görülmedik bir parti düzenlendi. Bu partide Bilbo Shire'dan ayrılacağını açıkladı ve yaşadığı maceralara yaraşır bir şekilde, sihirli yüzüğün yardımıyla ortadan kayboldu. Bu olaydan sonra Frodo, Bilbo'nun varisi olarak Çıkın Çıkmazı'nın ve sihirli yüzük de dahil olmak üzere Bilbo'nun mallarının sahibi oldu.

Geçen yıllar sonunda, Frodo 50 yaşına geldiğinde hala genç ve sağlıklı bir Hobbit gibi görünüyordu. Frodo, kızıl yanaklı ve diğerlerine göre daha az sert görünüşlü ama pek çok Hobbit'ten daha uzun boylu ve daha açık tenliydi. Kahverengi saçları, parlak gözleri vardı ve çenesinde ince bir yarık bulunuyordu.

Nihayetinde geçen yıllar Shire'daki sessiz yaşamında Frodo'yu yaşlandırmaya başlamıştı. 3018 yılının 12 Nisan'ında, Gandalf Frodo'yu ziyarete etti ve ona Bilbo'nun Gollum'un mağarasında bulduğu yüzüğün aslında Karanlıklar Efendisi Sauron'un Tek Yüzüğü olduğunu ve Orta Dünya'ya hükmetmek için bu yüzüğe ihtiyacı olduğunu anlattı. Bu haberler Frodo'nun kaldırabileceği sınırların çok ötesindeydi. Elbette sarsılmış ve korkmuştu ancak derin bir sevgi duyduğu Shire'ı korumak için yüzüğü uzaklaştırması gerektiğinin de farkındaydı.

"Elimden gelse Shire'ı kurtarmak isterim - gerçi zaman zaman Shire sakinlerinin kelimelerle anlatılamayacak kadar ahmak ve sıkıcı olduğunu, burayı ancak bir depremin veya ejderha istilasının paklayacağını düşünmedim değil. Ama artık öyle düşünmüyorum. Artık Shire arkamda güvencede ve rahat kaldığı sürece, ordan oraya dolaşmayı daha katlanılır bulacağım gibi geliyor bana: Benim ayaklarım bir daha oraya basamasa bile, bir yerlerde ayak basacak sağlam bir toprak olduğunu bileceğim."

Yüzük Kardeşliği - "Geçmişin Gölgesi" s.86

Frodo, yanında yardımcısı Sam Gamgee ile Ayrıkvadi'ye gitmeyi tasarlıyordu. Parasının bitmek üzere olduğu ve daha ufak bir yere taşınması gerektiği yalanını söyleyerek Çıkın Çıkmazı'nı Lobelia Torbaköylü Baggins'e sattı. Meriadoc Brandybuck'ın da yardımıyla Erşehir'in gerisindeki Çukurçay'ın kırlarında küçük bir ev satın aldı. 50. doğum yıldönümünün ertesi günü, yani 23 Eylül'de de yolculuğuna başladı.

Hobbit'ler Ormanlık Uç'ta bir Kara Süvari'den gizlenmek zorunda kaldılar. Bu Kara Süvari, yüzüğü arayan Nazgûl'dan biri olan Khamûl'du. Khamûl onların yakınına geldiğinde, Frodo yüzüğü takmak için dayanılmaz bir arzu duydu ama buna direndi. İkinci karşılaşmalarında Khamûl, Shire'dan geçmekte olan bir grup elfin şarkılarından rahatsız olup uzaklaştı. Elflerin lideri Gildor Inglorion, Hobbit'leri geceyi yanlarında geçirmek üzere davet etti. Gildor, Frodo'yu Elfçe bilgisinden dolayı övdü ve ona Elf Dostu adını taktı. Ayrıca Frodo'ya Kara Süvari'den mümkün olduğunca uzak durması ve sadece gerçekten güvendiği dostlarıyla devam etmesini öğütledi.

Batak'da uzun yıllar sonra Çiftçi Tırtıl'la karşılaştı Frodo. Çiftçi ve köpeklerine duyduğu endişenin yersiz çıkması içini rahatlattıysa da, bizzat kendisini arayan bir Kara Süvari'ye dair Çiftçi'den duydukları onu oldukça endişelendirdi.

Çukurçay'a vardıklarında arkadaşları Meriadoc Brandybuck ve Pippin Took'un, özenle gizlediği görevinden haberdar olduklarını öğrendi. Kendisiyle gelmek isteyen arkadaşlarını tehlikeye atmak istemiyordu ancak Gildor'un tavsiyesine uyarak onları da yanına almayı kabul etti. Ertesi gün Hobbitler tekrar yola çıktılar.

Yaşlı Orman'ın doğu yakasında, Tom Bombadil'le karşılaştılar. Tom, Frodo yüzüğü taktığında onu görebiliyor ayrıca yüzüğün gücünden hiç etkilenmiyordu. Hobbitler yollarına Höyük Yaylaları'nda devam ettiler ancak orada sis içinde yollarını şaşırdılar ve dağıldılar. Frodo arkadaşlarını ararken Höyüklü Kişi'nin etkisiyle bilincini yitirdi ve kendisini höyüğün içinde buldu. Arkadaşları çevresinde hareketsiz bir şekilde yatıyorlardı. O anda, yüzüğü takmak için karşı koyulmaz bir istek duydu ancak Tom Bombadil'i çağırmayı akıl etti ve bu sayede oradan kurtuldular.

Dört Hobbit'in bir sonraki durağı Bree'deki Sıçrayan Midilli Hanı'ydı. Hanın salonunda, Yolgezer olarak anılan bir korucu onu, Pippin'in Bilbo'nun Veda Partisi'yle ilgili anlattıklarının başlarını büyük belalar açabileceği konusunda uyardı. Bu uyarı üzerine Frodo insanların dikkatlerini dağıtmak için masanın üzerine çıkıp dans etmeye başladı ancak dans ederken ayağı kaydı ve düşerken parmağına geçen yüzük onun bir anda ortadan kaybolmasına sebep oldu. Bu handaki diğerlerini oldukça şaşırtan bir olay oldu. Handakilerden bir kaçı, Bill Eyrelti ve şaşı bir güneyli, Frodo'yu tanır bakışlar atarak handan çıktılar. Frodo ve arkadaşları da odalarına çekildiler.

Orada Yolgezer'in kendilerini takip ettiğini farkettiler. Yolgezer Frodo'nun kendisine güvenmesini ve onlara rehberlik etmek istediğini söyledi. Bu sırada hancı Kaymakpürüzü odalarına gelerek onlara 3 ay önce Gandalf'ın bıraktığı ve kendilerine vermeyi unuttuğu bir mektup getirdi. Mektupta Yolgezer'in Gandalf'ın dostu olduğu ve asıl adının Aragorn olduğu yazıyordu. Frodo Yolgezer'in yardım önerisini kabul etti ve aşağıdaki sözleri söyledi.

"Daha mektup gelmeden senin dost olduğuna inanmıştım ya da en azından öyle olmanı diliyordum. Bu akşam beni birkaç kere korkuttun ama Düşman'ın uşakları bu tür bir korku salmazlardı içime, yani ben öyle tahmin ediyorum. Bence onun ajanları - ne bileyim - gözüme daha hoş ama yüreğime daha kirli gelirlerdi, bilmem anlatabildim mi."

Yüzük Kardeşliği - "Yolgezer" s.213

Han gece saldırıya uğradı ama neyse ki Hobbitler, Yolgezer tarafından güvende olacakları şekilde saklanmışlardı. Daha sonra Yolgezer onları Fırtınabaşı'na götürdü. 6 Ekim'de, Fırtınabaşı'nda beş Nazgûl tarafından saldırıya uğradılar. Nazgûl'u gördüklerinde Frodo'nun içini karşı konulmaz bir şekilde yüzüğü takma arzusu doldurdu yine. Höyük'ü ve Gandalf'ın uyarılarını hatırlıyordu ama içindeki hisse bu kez karşı koyamadı ve Yüzük'ü taktı. Süvariler kılıçlarını çekmiş üzerlerine gelirken, Frodo da kendi kılıcını çekti. Nazgûl'un arasındaki Soluk Kral Frodo'ya bir hamle yaptı. Frodo kontrolsüzce Elbereth Gilthoniel'in adını haykırarak kendini öne doğru attı ve kılıcını Nazgûl'un ayağına sapladı ancak Soluk Kral'ın darbesi de onun omzuna denk gelmişti. Frodo'nun karşı koyuşu ve Yolgezer'in çabalarıyla Nazgûl geri çekilmek zorunda kaldı.

Frodo'nun yarası derin değildi ancak Soluk Kral'ın lanetli Morgul bıçağının bıraktığı yara izi giderek kalbine doğru iniyordu. Nazgûl onları takip ederken, Frodo da giderek ölüme daha çok yaklaşıyordu. Yolda Elf beyi Glorfindel'le karşılaştılar. Glorfindel, Frodo'yu atı Asfaloth'a bindirerek Gürültülüsu Geçidi'ne ulaşmak üzere hızla yola çıktı. Nazgûl onları yakalamak üzereyken, nehri geçtiler. Kara Süvariler nehrin karşı kıyısından Frodo'ya yüzüğü getirmesini emrettiler ancak Frodo: "Elbereth ve Güzel Luthien adına, ne beni ne de Yüzük'ü ele geçiremeyeceksiniz."(Yüzük Kardeşliği - "Nehir Geçidine Kaçış" s.262) dedi son kalan gücüyle. Nazgûl, Elrond ve Gandalf'ın yarattığı bir selin altında boğuldu.

24 Ekim günü Frodo Ayrıkvadi'de uyandı. Gandalf başucunda onu bekliyordu. Merry, Pippin ve Sam'le yeniden bir araya geldiler ve hatta Bilbo'nun da artık Ayrıkvadi'de yaşadığını öğrendiler. Frodo'nun yarası Efendi Elrond tarafından tedavi edildi ancak bu yara onu, Orta Dünya'da bulunduğu sürece hep rahatsız etmiştir.

25 Ekim'de Yüzük'ün kaderinin tartışıldığı Elrond'un Divanı'nda Frodo da bulunuyordu. Görevin kendisine düşen kısmının bitmiş olmasını umuyordu ancak bunun doğru olmadığını farkederek Yüzük'ü Mordor'a götürüp yok etmek üzere gönüllü oldu.

Sanki çok uzun bir zaman önce tahmin etmiş olduğu ve hiç söylenmeyeceğini boşu boşuna umduğu bir kararın açıklanmasını beklermiş gibi, büyük bir korku düştü içine. Ayrıkvadi'de Bilbo'nun yanında huzur içinde kalıp dinlenmek için karşı konulmaz bir özlem tüm yüreğini kapladı. Sonunda zorlukla konuştu ve sanki cılız sesini başka bir irade kullanıyormuş gibi, kendi sözlerini duyarak hayret etti. "Ben Yüzük'ü götürürüm," dedi, "ama yolu bilmiyorum."

Yüzük Kardeşliği: "Elrond'un Divanı" s.328

Frodo'ya yoldaşlık etmek üzere sekiz kişi seçildi: Sam, Merry, Pippin, Gandalf, Aragorn, Legolas, Gimli ve Boromir. 25 Aralık'ta Yüzük Kardeşliği Ayrıkvadi'den ayrılıp yola çıkmadan evvel, Bilbo Frodo'ya kılıcı Sting'i ve mithril metalinden yapılma zırhını verdi.

Kar fırtınası yüzünden Dumanlı Dağlar'daki Kızılboynuz Geçidi'nden geçemeyen Kardeşlik üyeleri, Moria Madenleri'nden gitmek zorunda kaldılar. Kardeşlik Mazarbul Odası'nda orklar tarafından saldırıya uğradı. Burada Frodo bir mağara trolünün mızrağıyla şişlendi ancak Bilbo'nun verdiği mithril zırh sayesinde kurtuldu. Kardeşlik üyeleri saldırıyı savuşturduktan sonra Khazad-Dûm Köprüsü'ne vardılar. Orada Balrog'a meydan okuyan dostu ve hocası Gandalf gölgelere düştü.

Kardeşlik üyeleri bir kişi eksik halde, Galadriel Hanım'ın yurdu Lothlórien'e vardılar. Orada kendisinin önerisiyle Galadriel'in Aynası'na bakan Frodo pek çok şey gördü. Gandalf'a benzeyen ancak beyaz giyimli yaşlı bir adam, Ayrıkvadi'deki odasında gezinen Bilbo, deniz, yedi katlı bembeyaz bir şehir, korsan bayraklı ve Gondor'un Ak Ağacı'nın amblemini taşıyan gemiler, bilinmeze yelken açan gri bir gemi ve son olarak kendisini arayan Sauron'un Gözü'nü gördü.

Galadriel Frodo'ya kendisinin Üçler'den Nenya, Serttaşı Yüzüğü'nün muhafızı ve taşıyıcısı olduğu ve Tek Yüzük yok edildiği takdirde Üçler'in de güçlerini kaybedeceğini söyledi. Frodo, Tek Yüzük'ü Galadriel'e vermek istedi ancak, Galadriel kendi iradesini ve kararını sınayarak bu teklifi reddetti. Lórien'den ayrılırlarken Galadriel Frodo'ya Eärendil Yıldızı'nın ışığıyla doldurulmuş minik bir şişe hediye etti.

Kardeşlik daha sonra Amon Hen'e doğru devam etti. Orada Boromir Frodo'yu Yüzük'ü Gondor'a götürmesi için kandırmaya çalıştı ama Frodo bunu kabul etmedi. Bunun üzerine Boromir Yüzük'ü Frodo'dan zorla almaya çalıştı. Bunun üzerine Frodo Yüzük'ü takarak Göz Dağı'ndaki Görme Tahtı'na doğru kaçtı. Frodo orada, sayısı giderek artan ve şiddetlenen savaşları ve sürekli kendisini arayan Sauron'un Gözü'nü gördü.

Kendi sesinin haykırdığını duydu: Asla, asla! Yoksa şöyle mi demişti: Evet, sana geliyorum, sana geliyorum? Ayırt edemiyordu. Sonra sanki başka bir güç noktasından bir şimşek çakar gibi, aklına başka bir düşünce girdi: Çıkar onu! Çıkar! Sersem, çıkar! Yüzük'ü çıkar!

İçinde iki güç cebelleşti. Bir an için ikisinin de sivri uçlarının tam ortasında, ıstırapla kıvrandı Frodo. Aniden tekrar kendi kendisinin bilincine vardı. Ne Ses, ne de Göz; Frodo: Seçme özgürlüğüne sahip ve bu seçimi yapmak için tek bir anı kalmış olan Frodo. Yüzük'ü parmağından çıkarttı.

Yüzük Kardeşliği: "Kardeşlik Dağılıyor" s.479

Bu andan itibaren, Frodo, Mordor'a yoldaşlarına haber vermeksizin tek başına gitmeye karar verdi. Ama Sam'i arkada bırakmak sandığı kadar kolay değildi. Sadık yardımcısı Sam, Frodo'yu yakaladı ve onunla beraber gidebilmek için her şeyi yaptı.

Ulu Nehir'in karşı kıyısında, Emyn Muil'de kendilerini Moria'dan beri takip eden Gollum'la karşılaştılar. Bu zavallı yaratıkla karşılaştıkları zaman Frodo ona karşı içinde tarifsiz bir acıma hissi duydu. Onu bu hale getiren Yüzük'ü taşıdığından bir şekilde Gollum'u anladığını düşündüğü bile söylenebilir. Bu his, bir zamanlar onu öldürmediği için haksız bulduğu Bilbo'yu haklı çıkarırcasına, Gollum'un hayatını bağışlamasına sebep oldu. Bu karar, Yüzük'ü taşımaya başladığı andan itibaren aldığı kararların en önemlisiydi ve hatta görevin başarılı olmasını doğrudan sağlamıştır.

Gollum Kıymetlisinin Efendisi'ne hizmet edeceğine dair yemin etti. Frodo bunun üzerine Gollum'u böylesine bir sözün katı bir bağlayıcılığı olması gerektiği konusunda uyardı. Gollum yalvararak ayaklarına kapandığı vakit Frodo yavuz ve görkemli görünüyordu ve Yüzük ikisi arasında bir bağ kurmuştu artık.

Frodo ve Sam, Gollum'un rehberliğinde Ölü Bataklıklar'a vardılar. Bataklıkta ölü suratların büyüsüne kapılan Frodo, Sam tarafından kurtarıldı. Onlar Mordor'a yaklaştıkça, Frodo Yüzük'ün giderek ağırlaştığını hissediyordu. Ancak en kötüsü, Göz'ün onun zayıf savunmasını kırmak için durmaksızın çabaladığı hissiydi.

Hobbitler Kara Kapı'ya ulaştıklarında oranın savunulduğunu ve geçilemez olduğunu gördüler. Ama Frodo kararlıydı.

Yüzü ciddi ve asıktı ama kararlıydı. Bitkin, kir pas ve yorgunluktan ıstırap içindeydi ama artık çekinmiyordu ve gözleri pırıl pırıldı. "Öyle dedim çünkü Mordor'a girmeyi amaçlıyordum ve başka bir yol bilmiyorum. O yüzden bu taraftan gideceğim. Başka kimseye de benimle gelmesini söylemiyorum."

İki Kule: "Kara Kapı Kapalı" s.280

Gollum Frodo'ya bu yoldan gitmemesi için yalvardı ve ona Mordor'a giden gizli bir yol bildiğini söyledi. Uzun süre düşündükten sonra, Frodo Gollum'un önerisini kabul etmek zorunda kaldı. Acınası yaratığın kaderinin boynunda taşıdığı Yüzük'e ve görevine bağlı olduğunu görebiliyordu. Ama yine de Gollum'u Yüzük'ün aldatıcı olduğu, kendisine verdiği yemini bozdurmak için çabaladığı ve en sonunda kendisine ihanet edebileceği konusunda uyardı. Eğer gerekirse Yüzük'ü takabilirdi ve bu durum Gollum'un kendisine verdiği emirlere direnmemesini sağlıyordu.

Gollum onları Boromir'in erkek kardeşi Faramir'le tanıştıkları yere, Ithilien'e götürdü. Faramir Frodo'nun Tek Yüzük'ü taşıdığını öğrendi ancak ağabeyinin aksine Yüzük'ü almaya çalışmadı ve hatta Frodo'ya yoluna devam etmesi için yardımcı oldu. Gollum Yasak Havuz'da pusuya düşürüldüğünde, Frodo onun hayatını bağışlamaları için Faramir'e yalvarmıştı ama Gollum Frodo'nun kendisine ihanet ettiğini, yakalanmasını sağladığını düşünüyordu.

Daha sonra Hobbitler Faramir'in yanından ayrıldılar ve Gollum'un kılavuzluğunda Mordor'a doğru devam ettiler. Minas Morgul'un yakınlarından geçerken, Büyücü Kral'ın dev bir orduya kumandanlık ettiğini gördüler. Bu sırada Frodo, dışarıdan bir kuvvetin kendisini Yüzük'ü takmaya zorladığını hissetti ama Frodo Galadriel'in hediyesi Eärendil'in Işığı sayesinde bu hisse direndi.

Gollum Hobbitleri kendi gizli yoluna götürürken, aslında bu yolun Dev Örümcek Shelob'un ini olduğu ortaya çıktı. Frodo Shelob'a karşı Sting ve Eärendil'in Işığı'nı kullanıyordu ama örümcek onları atlatmayı başardı ve Frodo'yu zehirleyerek onu felç etti. Frodo'nun hareketsiz bedenini bulan Sam, onun öldüğünü yanılgısına düştü ve görevi tek başına tamamlamaya karar verdi.

Frodo'nun hareketsiz bedeni Gorbag ve Shagrat adında iki ork tarafından Cirith Ungol Kulesi'ne götürüldü. Sam onu oradan kurtarmaya geldiğinde Frodo Yüzük'ün düşmanın eline geçtiği düşüncesiyle çaresizlik içindeydi. Sam Yüzük'ün kendisinde olduğunu, üzülmesine gerek olmadığını söyleyince Sam'e çıkıştı ve Yüzük'ü onun elinden kaptı. Az sonra yaptığından pişmanlık duyacak ve taşıdığı Yüzük'ün giderek daha da güçlendiğini farkedecekti.

Hüküm Dağı'na yolculuklarında Gölge Diyarı'ndan geçerlerken, Frodo yüzüğün ağırlığını ve taşıdığı yükün aklını giderek tükettiğini hissediyordu.

"Artık bende hiçbir yiyeceğin tadı, hiçbir suyun hissi, hiçbir rüzgarın sesi, hiçbir ağacın, otun, çiçeğin hatırası, ayın, yıldızın görüntüsü kalmadı. Karanlıkta çırılçıplak kaldım Sam ve artık ateşten tekerlek ile aramda hiçbir örtü kalmadı. Onu uyku mahmuru gözlerle bile görmeye başladım, geriyekalan her şey soluklaşıyor."

Kralın Dönüşü: "Hüküm Dağı" s.238

En sonunda, Frodo yürüyemez hale geldiğinde, Sam onu sırtlayıp Hüküm Dağı'na tırmanmaya başladı. Tırmanışları sırasında Gollum aniden önlerine çıktı ve onlara saldırdı ancak Frodo kendisinden beklenmeyecek bir şekilde saldırıya karşılık verdi ve Gollum'u yere yıktı.

Sam Gollum'u oyalarken, Frodo Kıyamet Çatlağı'nın bulunduğu Sammath Naur'a doğru tırmanmaya devam etti. Tam orada, görevinin bittiği noktada, Frodo, en başından beri Yüzük'ün baştan çıkaran gücüne direnen Buçukluk, Yüzük'ün etkisi altına girdi. Çılgınca, Yüzük'ün kendisine ait olduğu ve onu yok edemeyeceği düşüncesiyle yanıyordu. Sonra, Frodo'nun kendisinin zavallı haline acı"Aaa Cok Ayip!!!" hayatını bağışladığı o yaratık, Gollum, Yüzük'ün takılı olduğu parmağı ısırarak koparttı ve çatlaktan aşağıya, alevlerin ve korların arasına düştü. Yüzük yok edilmişti.

Frodo ve Sam, Mordor'daki yıkımdan Gandalf ve Kartallar tarafından kurtarıldılar ve Aragorn tarafından tedavi edildiler. Kahramanlıkları onurlandırıldı. Taç giyme töreninde Aragorn, Gondor Tacı'nı Frodo'nun taşımasını istedi. Akşamyıldızı Kraliçe Arwen kendi göğsünde asılı yıldız şeklinde beyaz bir taşı Frodo'nun göğsüne astı ve "Korku ve karanlığın hatırası rahatsız ettiğinde, bu senin yardımına koşacaktır." dedi.

Hobbitler yuvaları olan Shire'a döndüklerinde, oraların Lotho Torbaköylü Baggins'in emrindeki insanlar tarafından ele geçirildiğini öğrendiler. Dört Hobbit, Merry, Pippin, Sam ve Frodo diğer Hobbitleri, istilacılara karşı mücadele etmek için bir araya getirirken, Frodo'nun en büyük endişesi bir başka Hobbit'in kanını akıtmaktı. Bütün Subaşı Muhaberesi boyunca Frodo kılıcını hiç çekmemiş ve teslim olanların öldürülmemesi konusuna büyük önem vermiştir.

Çıkın Çıkmazı'nda, Frodo asıl liderin Saruman olduğunu öğrendi. Lotho'nun Saruman'ın ajanları tarafından kandırıldığını ve ölmemiş olduğunu umuyordu ama o ölmüştü. Saruman'ın kendisini hançerlemeye çalışmasına rağmen onun hayatını bağışlamıştır. Canının bağışlanmasına şaşıran Saruman Frodo'ya bakarak "Büyümüşsün buçukluk. Evet, hem de çok büyümüşsün. Hem arif, hem de zalim olmuşsun. Beni alacağım öcün tadından mahrum ettin, artık acı içinde gideceğim, merhametine borçlu olarak." demiştir. Saruman Çıkın Çıkmazı'nı terk ederken, uşağı Solucandil tarafından öldürülmüştür.

Hapishanede geçirdiği zamanın izlerini atana kadar, eski başkan Will Nebzeayak'ın yerine vekaleten Frodo geçmiştir. Başkanlığı süresince tek yaptığı Emniyet Şiflerini eski görevlerine döndürmek ve sayılarını eski sayılarına indirmek olmuştur. Bu süre boyunca Frodo'nun asıl uğraşı Bilbo'nun yazmaya başladığı Kırmızı Kitap'a Yüzük Savaşları'yla ilgili kendi eklemelerini yapmak olmuştur.

Üç can dostu yol arkadaşının aksine Frodo, Shire'da aradığı huzuru asla bulamadı. Fiziksel olarak değişmişti elbette, yıllar öncesinin sağlam yapılı, kırmızı yanaklı Hobbit'i değildi artık. Hem Gandalf hem de Sam'in farkettiği üzere Frodo'nun çevresinde hale gibi soluk ama parlak bir ışık yayılıyordu. Sam'e göre yılların izleri yüzüne yansıyorduysa da, o yüzün altında hala eski Frodo vardı.

En sonunda Frodo, derman bulmasının tek yolunun Orta Dünya'yı sonsuza dek terk etmek olduğuna karar verdi.

"Ama," dedi Sam ve gözleri yaşarmaya başladı, "ben sen de daha uzun uzun yıllar Shire'ın zevkini çıkartacaksın zannetmiştim yaptıklarından sonra."

Kralın Dönüşü: "Gri Limanlar" s.346

29 Eylül 3021'de, Frodo Sam'in eşliğinde Gri Limanlar'a geldi. Merry ve Pippin de orada onları bekliyorlardı. Frodo dostlarına veda etti ve Bilbo ve Üç Elf Yüzüğü'nün taşıyıcıları; Gandalf, Galadriel ve Elrond'la beraber demir aldılar Valinor'a doğru.

Valinor, Ölümsüz Topraklar, Orta Dünya'nın batısındaki denizin ötesindedir. Pek çok elf bu diyarlara göç etmiştir. Aslında ölümlü canlıların gitmesine izin verilmeyen Ölümsüz Topraklar'a, taşımak zorunda kaldıkları ağır yük yüzünden Bilbo ve Frodo'nun geçmesine izin verilmiştir. Galadriel Frodo'nun geçişi için Valar'a dua etmiştir. Ayrıca Arwen Valar elçisi olan Gandalf'a Frodo'ya eşlik etmesini rica etmiştir.

Frodo'nun göç edişinden sonraki yaşamı kaydedilmemiş olsa da, yaşamını Aman'da bir ada olan Tol Eressëa da geçirdiğine inanılmaktadır. Frodo aradığı huzuru ve dermanı nihayet orada bulabilmiştir. Frodo bir ölümlüydü ve yaşamı elbette sona ermiş olmalıdır. Ancak bu konuda herhangi bir kayıt bulunmamaktadır.

Sam Gamgee, yani son Yüzük Taşıyıcısı'nın Ölümsüz Topraklar'a göç etmesine Dördüncü Çağ'ın 61. yılında izin verilmiştir. Umut edilen, bu iki eşsiz dostun yeniden bir araya gelmiş olmasıdır.

Kronoloji:

2968
22 Eylül: Frodo'nun doğumu.

2980
Anne ve babasının ölümü.

2989
Bu dönemlerde Bilbo tarafından evlat edinilmiş ve Çıkın Çıkmazı'na taşınmıştır..

3001
22 Eylül: Frodo'nun 33 yaş günü ve Bilbo'nun mirasını aldığı gün.

3004
Sonraki dört sene boyunca Gandalf Frodo'yu pek çok kez ziyaret etmiştir.

3008
Gandalf'ın Frodo'yu uzunca bir süre için son ziyaret edişi.

3018
12 Nisan: Gandalf'ın Çıkın Çıkmazı'na varması.
13 Nisan: Frodo Tek Yüzük'e sahip olduğunu öğrenir ve Shire'ı terk etmeye karar verir.

22 Eylül: Frodo'nun 50. yaş günü.
23 Eylül: Frodo Çıkın Çıkmazı'ndan ayrılır.
24 Eylül: Frodo Nazgûl'a yakalanmaktan sonra kurtulması ve Gildor ile tanışması.
25 Eylül: Frodo arkadaşlarının ona eşlik etmek istediğini öğrenişi.
26 Eylül: Frodo ve arkadaşları Yaşlı Orman'da Tom Bombadil'in evine gidişi.
28 Eylül: Hobbitler Höyüklü Kişi tarafından yakalanırlar. Frodo Yüzük'ü takmamak konusunda direnir.
29 Eylül: Frodo Bree'de Aragorn'la karşılaşır.

6 Ekim: Frodo Fırtınabaşı'nda Büyücü Kral tarafından yaralanır.
20 Ekim: Frodo Gürültülüsu Geçidi'ni geçer.
23 Ekim: Elrond Büyücü Kral'ın açtığı zehirli yarayı tedavi eder.
24 Ekim: Frodo Ayrıkvadi'de kendine gelir.
25 Ekim: Elrond'un Divanı'nda Yüzük'ü Mordor'a götürmek için gönüllü olur.

25 Aralık: Yüzük Kardeşliği Ayrıkvadi'den ayrılır.

3019
13 Ocak: Kardeşlik Moria Madenleri'ne girer.
15 Ocak: Gandalf Balrog'la savaşında gölgelere düşer. Kardeşliğin Lothlórien'e girişi.
17 Ocak: Frodo Galadriel ile tanışır.

14 Şubat: Frodo Galadriel'in Aynası'na bakar.
16 Şubat: Frodo ve Kardeşliğin Lórien'den ayrılışı.
26 Şubat: Amon Hen'de Boromir Yüzük'ü Frodo'dan almaya çalışır. Frodo tek başına devam etmeye karar verir ancak Sam onun peşini bırakmaz.
29 Şubat: Frodo Gollum'la karşılaşır ve onun hayatını bağışlar.

1-2 Mart: Gollum hobbitleri Ölü Bataklıklar'a doğru götürür.
5 Mart: Hobbitler Kara Kapı'ya ulaşır ve oranın geçilemez olduğunu görürler. Frodo Gollum'un gizli yolundan gitmeye karar verir.
7 Mart: Frodo Boromir'in erkek kardeşi Faramir'le karşılaşır.
8 Mart: Frodo, Faramir'den Yasak Havuz'da yakalanan Gollum'un hayatını bağışlamasını ister. Hobbitler Faramir'in grubundan ayrılır.
9 Mart: Hobbitler akşamüstü Morgul yoluna ulaşır.
10 Mart: Frodo bir orduya önderlik eden Soluk Kral'ı görür.
12 Mart: Gollum Frodo ve Sam'i Shelob'un İni'ne götürür.
13 Mart: Frodo'nun Shelob tarafında zehirlenerek felç edilmiş vücudu orklar tarafından Cirith Ungol Kulesi'ne götürülür.
14 Mart: Sam Cirith Ungol Kulesi'nde Frodo'yu bulur.
15 Mart: Frodo ve Sam Kule'den kaçarlar.
16 Mart: Frodo ve Sam Hüküm Dağı'na bakarlar.
18 Mart: Frodo ve Sam are Udun'a yürüyüşe geçmiş bir Ork birliğine zorla katılırlar.
19 Mart: Frodo ve Sam Orklardan kaçıp ve yollarına devam ederler.
22 Mart: Frodo ve Sam yoldan ayrılıp Hüküm Dağı'na yönelirler.
23 Mart: Hobbitler hızları kesilir.
24 Mart: Hobbitler Hüküm Dağı'nın eteklerine ulaşır.
25 Mart: Frodo Kıyamet Çatlağı'na ulaşır ancak Yüzük'ü sahiplenir. Gollum Frodo'nun parmağını ısırıp Yüzük'ü alır ama alevlere düşer. Yüzük'ün yok oluşu.

6 Nisan: Frodo ve Sam Cormallen Kırları'nda onurlandırılır.

1 Mayıs: Frodo Aragorn'un tacını taşır.

15 Haziran: Arwen Frodo'ya kendi yerine Batı'ya göç edebileceğini söyler.

6 Ekim: Frodo Büyücü Kral ile karşılaşmalarının yıldönümünde omzundaki acıyı yeniden hisseder.
30 Ekim: Hobbitler Brendibadesi Köprüsü varır.

3 Kasım: Subaşı Muharebesi. Frodo Saruman'ın hayatının bağışlar ancak büyücü, Solucandil tarafından öldürülür.
4 Kasım: Frodo Başkan Vekili olmayı kabul eder.

3020
13 Mart: Frodo Shelob'la karşılaşmasının yıldönümünde hastalanır.

1 Mayıs: Sam ve Gül Pamuk evlenir ve Çıkın Çıkmazı'na taşınırlar.

22 Haziran: Frodo Başkan Vekilliği'ni bırakır.

6 Ekim: Frodo yeniden hastalanır.

3021
13 Mart: Frodo yeniden hastalanır.

21 Eylül: Frodo ve Sam Gri Limanlar'a gitmek üzere yola çıkarlar.
22 Eylül: Frodo Ormanlık Uç'ta Galadriel ve Elrond'la karşılaşır.
29 Eylül: Frodo Batıdaki Ölümsüz Topraklar'a doğru demir alır.Ve Frodo Baggins


_________________


Sayfa başına dön Aşağa gitmek
Kullanıcı profilini gör http://hogwartscafe.roleplaylife.net
 
Frodo Baggins
Sayfa başına dön 
1 sayfadaki 1 sayfası

Bu forumun müsaadesi var:Bu forumdaki mesajlara cevap veremezsiniz
...:::Hogwarts Cafe:::... :: ~¤~ Fantastik Edebiyat ve Bilim Kurgu ~¤~ :: Yüzüklerin Efendisi-
Buraya geçin: